U Južnom Sudanu, afričkoj zemlji koja je nezavisnost proglasila prije manje od dvije godine, traje očajnička zlatna groznica.
Oko 60 tisuća gladnih stanovnika te zemlje krenulo je u potragu za sitnim grumenjem žute plemenite kovine u području Nanakanak na istoku zemlje, za koje se vjeruje da ima lako dostupna površinska nalazišta.
Zlatna groznica posljedica je žestoke neimaštine i teške suše koja je pogodila Južni Sudan, prouzročivši glad među stanovništvom. Nedostatak vode onemogućuje poljoprivrednu proizvodnju, pa očajni Sudanci golim rukama kopaju zemlju ne bi li naišli na zlato i barem na taj način pokušali osigurati golu egzistenciju.
Mukotrpan i naporan posao
Tijekom rata za neovisnost koji je trajao do 2011. godine, zlato koje bi pronašli u području Nanakanak prodavali bi pobunjenicima koji su to zlato zatim koristili za financiranje borbe protiv vlasti sjevernog Sudana. Gram zlata u to se vrijeme u južnome Sudanu mogao kupiti za nevjerojatan iznos od jednog američkog dolara!
Dobri poznavatelji situacije u nekada bogatim nalazištima zlata Južnoga Sudana tvrde kako je trenutna zlatna groznica samo očajnički pokušaj da gladni građani te zemlje prežive žestoku sušu. Naime, nekada je na području u koji se slilo na desetke tisuća Južnih Sudanaca bilo jednostavno pronaći zlato. No to, čini se, više nije slučaj, budući da su najdostupnije količine u međuvremenu već iskorištene.
Ipak, najvještiji kopači na terenu tvrde kako se u najboljim danima može pronaći tridesetak grama zlata. Na žalost, cjelokupna količina tako pronađene plemenite kovine uglavnom odlazi isključivo na kupnju hrane i na preživljavanje.
Posao iskopavanja zlata golim rukama mukotrpan je i naporan posao. Činjenica da ga obavljaju izgladnjeli radnici koji možda danima nisu ništa jeli cijelu situaciju čini još nepodnošljivijom.
Humanitarna pomoć u Južni Sudan stiže teško zbog nepristupačnoga terena i golemih klimatskih oscilacija.