Prema tvrdnjama što ih je na konferenciji za novinare jučer iznio Yi Gang, čelnik kineske Državne uprave za međunarodnu razmjenu, Kina će i dalje na svjetskome tržištu djelovati tako da se cijene američkih državnih obveznica održe stabilnima.
“Tržište američkih državnih obveznica najveće je svjetsko tržište takvoga tipa. Naše su rezerve u stranim valutama goleme, tako da se može pretpostaviti kako je to tržište za nas od izuzetne važnosti.”, objasnio je Yi Gang.
Državna tajna
Točna struktura kineskih rezervi koje su dosegle 2.400 milijardi američkih dolara smatra se državnom tajnom, te je u investicijskim krugovima predmet raznolikih špekulacija.
Istovremeno, kineski je čelnik obeshrabrio nade investitora da će Kinezi agresivnije krenuti u kupnju plemenitih kovina za svoje rezerve. On je istaknuo kako, prema njegovu mišljenju, zlato s dugoročnoga stanovišta nije povoljna investicija, te bi Kina gomilanjem zlata jednostavno potjerala cijene naviše.
“Zapravo je nemoguće da zlato postane ključni investicijski alat za kineske rezerve. Mi trenutno imamo tisuću tona zlata, te ako bismo čak i udvostručili tu količinu, prema trenutnim cijenama to bi iznosilo svega 30 milijardi američkih dolara”, objašnjava Yi Gang.