Investicijski zlatnici i srebrnjaci masovan su proizvod standardizirane težine i čistoće, a njihova cijena u pravilu ne odstupa znatno od cijene rafiniranoga plemenitog metala istih svojstava. Oni, dakle, nemaju dodatnu numizmatičku vrijednost, te predstavljaju izvrstan medij za očuvanje vrijednosti osobne imovine.
Svega se nekoliko kovnica u svijetu afirmiralo svojim investicijskim zlatnicima i srebrnjacima na masovnom tržištu plemenitih kovina. Njihovi su proizvodi poznati diljem svijeta, te predstavljaju sigurnu kupovinu i za stručnjake i za laike.
Evo osmorice najpoznatijih.
1) Australski klokan (Australian Kangaroo)
Proizvodi ga vodeća australska kovnica Perth Minth. Svako godišnje izdanje ovog zlatnika razlikuje se po naličju (stražnoj strani), ali u zadnjih desetak godina uvijek prikazuje klokana, kao osobit zaštitni znak.
Godina prvog izdanja: 1986
Doznajte više…
2) Austrijski Philharmoniker (Wiener Philharmoniker)
Izrađuje ga kovnica Münze Österreich iz Beča. Prikazuje motive Bečke filharmonije. Daleko je najpopularniji investicijski zlatnik u Europi i jedan od najpopularnijih i najcjenjenijih u svijetu.
Godina prvog izdanja: 1989
Doznajte više…
3) Južnoafrički Krugerrand (South African Krugerrand)
South African Mint već više od četrdeset godina proizvodi ovaj bulion, koji je postao pojam u krugovima masovnih investitora, budući da predstavlja prvi zlatnik na svijetu proizveden ponajprije za investiranje.
Godina prvog izdanja: 1967
Doznajte više…
4) Kanadski javorov list (Canadian Gold Maple Leaf)
Najstariji sjevernoamerički investicijski zlatnik proizvodi se u kovnici Royal Canadian Mint. Predstavlja zlatni bulion s jednom od najdužih i najblistavijih tradicija na masovnom tržištu zlata.
Godina prvog izdanja: 1979
Doznajte više…
5) Kineski panda (Chinese Panda)
Svako godišnje izdanje ovoga kineskoga zlatnika ima drugačiju prednju stranu, no uvijek su mu motiv medvjedići pande u različitim pozama. Izrađuje se u kovnici Shenzen Guobao Mint.
Godina prvog izdanja: 1982
Doznajte više…
6) Meksički Libertad (Mexican Libertad)
Meksički bulion ima bogatu tradiciju. Kuje ga Casa de Moneda de Mexico, najstarija kovnica plemenitih metala u obje Amerike. Na prednjoj strani otisnut je lik anđela, a na stražnjoj meksički grb.
Godina prvog izdanja: 1978
Doznajte više…
7) Sjevernoamerički bizon (American Gold Buffalo)
Najmlađi u nizu investicijskih zlatnika, ovaj bulion plijeni svojom umjetničkom izražajnošću. Proizvodi ga kovnica United States Mint, baš kao i Sjevernoameričkog orla.
Godina prvog izdanja: 2006
Doznajte više…
8) Sjevernoamerički orao (American Gold Eagle)
Službeni investicijski zlatnik Sjedinjenih Država proizvodi se u kovnici United States Mint. Na prednjoj strani nosi personificirani lik Slobode, a na stražnjoj američkog orla u gnjezdu kao metaforu obitelji.
Godina prvog izdanja: 1986
Doznajte više…
Summary: Short description of eight most popular gold bulions – Australian Buffalo, Austrian Philharmoniker, Canadian Gold Maple Leaf, Chinese Gold Panda, Mexican Libertad, South African Krugerrand, American Gold Eagle and American Buffalo.