Središnje banke diljem svijeta u prošloj su godini povećale svoje rezerve zlata za 425 tona, što predstavlja najsnažniji rast zlatnih rezervi još od 1964. godine, objavilo je Svjetsko vijeće za zlato (World Gold Council).
U postotnom je omjeru riječ o rastu od 1,4 posto, čime su se ukupne svjetske rezerve što ih drže središnje banke zemalja popele na gotovo 30.117 tona.
U 2009. godini zabilježen je, tako, rast rezervi zlata pohranjenih u trezorima središnjih banaka prvi puta nakon 1988. godine, što znači da su središnje banke smanjivale svoje zalihe više od dvadeset godina.
Najveći kupci
Središnje banke Indije, Rusije i Kine najveća su tri kupca zlata u protekloj godini, koja je zapamćena kao godina kada je cijena ove plemenite kovine porasla za 24 posto, dosegnuvši u prosincu 2009. godine 1.226 američkih dolara za uncu (31,1035 grama). U središnjim bankama diljem svijeta trenutno je pohranjeno 18 posto od ukupne količine zlata koja je u ikada u povijesti bila izvađena iz zemlje i obrađena za uporabu.
“U glavama središnjih bankara nedvojbeno se odvija svojevrsna renesansa zlata.”, objašnjava Nick Moore, analitičar Škotske kraljevske banke (Royal Bank of Scotland). “No, nisu samo središnje banke počele prepoznavati zlato. Promjena se zbiva i u investicijskom sektoru.”
Druga svjetska rezervna valuta
“Zlato potiho i na rubu zbivanja postaje druga svjetska rezervna valuta, zamjenjujući euro i napadajući američki dolar.”, objašnjava Dennis Gartman, izdavač poznatoga investicijskog newslettera Gartman Letter, i dodaje: “Taj će se trend nastaviti u mjesecima i godinama koji su pred nama.
Napomenimo na kraju da prema najnovijim podacima Svjetskoga vijeća za zlato, Hrvatska narodna banka u svojim trezorima ne posjeduje ni grama zlatnih rezervi.