Četvrtak , 31.10.2024.

Početna » Novosti » Tehnička analiza tržišta plemenitih kovina za tjedan od 28. do 31.12.2015

Tehnička analiza tržišta plemenitih kovina za tjedan od 28. do 31.12.2015

22.12.2015. / 13:15 Autor: Kategorija: Novosti, Tehnička analiza A+ / A-

Zlatni i srebrni standard

Prikazani graf preuzet je iz članka objavljenog u poznatom ekonomskom listu Forbes Economics&Finance, autora Nathana Lewisa. Graf prikazuje vremenski pregled odnosa zlatnog i srebrnog, odnosno bimetalnog standarda. Srebrni standard bio je prihvaćen u Engleskoj između 800. i 1660., u Kini od 1450. do 1870. godine, a koristili su ga i u antičkoj Ateni. Za razliku od navedenih država, Bizantsko Carstvo, Egipat i Perzija koristili su zlatni standard. Engleska je kasnije srebrni standard zamijenila bimetalnim.

Danas je vrijednost srebra u odnosu na zlato na povijesno niskoj razini. To potvrđuje i činjenica da se mnogi rudnici srebra zatvaraju zbog niskih otkupnih cijena, budući da se eksploatacija više ne isplati. Neisplativa je često postala i reciklaža srebra te zbog niskih cijena dio srebra završava kao otpad.

Ukupno gledano, ovo je jedna velika tržišna anomalija koja sigurno može potrajati još neko vrijeme. Ipak, prije ili kasnije ova situacija mora biti ispravljena, odnosno vrijednost srebra u odnosu na zlato mora porasti na razinu veću od današnje.

Odnos dolara i juana

Kažu da, ako prvi želiš vidjeti izlazak sunca, ne trebaš gledati prema istoku, nego se okrenuti prema zapadu i gledati u najviši vrh. Tako ćeš prvi vidjeti sunce.

Na sličan način možemo promatrati i rast vrijednosti plemenitih kovina. Da bismo prvi vidjeli pozitivno kretanje cijena plemenitih metala, potrebno je gledati širu sliku i upravo to nam prikazuje ovaj graf. Kineski juan je potvrdio cjenovni trend naniže u odnosu na američki dolar, što znači da kineski proizvodi nisu dovoljno jeftini na zapadnom tržištu, odnosno da bi juan trebao dodatno oslabiti kako bi kineska ekonomija ostala konkurentna.

Sve su glasnije priče o fiksiranju deviznog tečaja ruske rublje i kineskog juana te o vezanju njihovog tečaja za vrijednost plemenitih kovina. Ovim potezom, ukoliko do njega zaista dođe, mogla bi se stvoriti nova svjetska trgovinska valuta. U prilog ovome ide još nekoliko čimbenika. Kineska banka za obnovu i razvoj (CDB) je u 2010. godini bila dvostruka veća od Svjetske banke. U rujnu 2015. devetnaest banaka je lansiralo alternativu swift međunarodnom međubankarskom sistemu koji se zove China International Payments System (CIPS). Ove informacije rijetko možemo vidjeti na vijestima, iako su strateški važne.

Tehnička analiza tržišta plemenitih kovina za tjedan od 28. do 31.12.2015 Reviewed by on . Prikazani graf preuzet je iz članka objavljenog u poznatom ekonomskom listu Forbes Economics&Finance, autora Nathana Lewisa. Graf prikazuje vremenski pregle Prikazani graf preuzet je iz članka objavljenog u poznatom ekonomskom listu Forbes Economics&Finance, autora Nathana Lewisa. Graf prikazuje vremenski pregle Rating: 0

Info o autoru Gregor Razboršek

Gregor Razboršek neovisni je analitičar tržišta plemenitih kovina, a najveći dio karijere proveo je u bankarskom sektoru. Na portalu Srebrozlato.com redovito objavljuje stručne tehničke analize tržišta plemenitih kovina, u kojima analizira tržišne trendove te prognozira kretanje njihovih cijena.

Ostavite komentar

scroll to top

Na našim web stranicama koriste se kolačići. Više informacija...

Internetske stranice Srebrozlato.com imaju dopuštene kolaćiće (cookies) u postavkama. Ako nastavite čitati sadržaje na našim internetskim stranicama bez promjene vaših postavki za kolačiće ili ako kliknete gumb "Prihvati", slažete se s uporabom kolačića na Srebrozlato.com.

Zatvori