Švedska središnja banka Riksbank dodatno je spustila kamatne stope na svoju valutu, koje su i do sada bile negativne. Kamatne stope na krunu iznosile su negativnih 0.35 posto, a od prošloga tjedna iznose 0.50 posto. Iako su analitičari očekivali da bi kamatne stope mogle padati, mnoge je iznenadilo ovoliko smanjivanje. Središnja banka Japana također je smanjila kamatne stope koje su i tamo sada u negativnom iznosu – 0.10 posto. Najavili su da su spremni dodatno smanjiti kamatnjak ukoliko bude potrebno. I u Kanadi razmatraju uvođenje negativnih kamatnih stopa. Janet Yellen, guvernerka američke središnje banke prošloga je tjedna pred Kongresom najavila da će smanjiti najavljeni rast kamatnih stopa. Opciju smanjivala kamatnih stopa u negativne također je ostavila otvorenom ako gospodarstvo SAD-a nastavi padati.
Negativne kamatne stope povećat će troškove posjedovanja novca
Peter Schiff, nezavisni analitičar tržišta kapitala, tvrdi da se gospodarstvo Sjedinjenih Američkih Država već neko vrijeme nalazi u recesiji, iako vlasti to još uvijek ne žele priznati. Sve je više znakova koji upućuju na to da je u pravu.
Prema Wall Street Journalu, najave negativnih kamatnih stopa diljem svijeta dobra su vijest za plemenitu žutu kovinu. Negativne kamatne stope zapravo su porez na štednju. Njihovim uvođenjem ljudima ostaju opcije potrošnje novca, čuvanja u vlastitom domu ili plaćanja postotka svoje ušteđevine bankama da ga one čuvaju. Štednja tako postaje trošak. U tim trenucima zlato postaje sigurna luka za mnoge ulagače.
Ukoliko stvarno dođe do uvođenja negativnih kamatnih stopa u Sjedinjenim Američkim Državama, to će smanjiti oportunitetne troškove držanja zlata, a povećati troškove držanja novca, što bi moglo dovesti do velikog rasta cijene zlata. Kroz povijest je vrijednost žutog metala rasla kada su kamatne stope padale, odnosno kada su bile nisko postavljene. U nestabilnim vremenima, zlato je sigurna luka.
Izvor: schiffgold.com/key-gold-news/negative-interest-rates-a-positive-for-gold/
Photo credit: Wikimedia Commons