Tijekom proteklog desetljeća, ovih pet zemalja bilo je vodeći ulagač u srebro u svijetu. Od 2010. do 2019. godine građani ovih zemalja uložili su u više od dvije milijarde unci srebrnih poluga i kovanica.
Koja je zemlja bila najveći ulagač u srebro?
Od 2010. godine ulagači iz Indije, Kine, Sjedinjenih Država, Njemačke i Kanade kupili su nešto više od dvije milijarde unci srebrnih poluga i kovanica. Da budemo precizniji, to je bilo 2.004 milijuna unci. Kao najveći svjetski ulagač u fizičke srebrne poluge pokazali su se Amerikanci. Građani SAD-a uložili su u proteklom desetljeću u 929 milijuna unci srebrnih poluga i kovanica.
Indijski ulagači zauzeli su drugo mjesto sa 615 milijuna unci, a slijede Njemačka s 265 milijuna unci, Kina sa 139 milijuna unci i Kanada sa 56 milijuna unci. Iako nije čudno što su Amerikanci najveći investitori u fizičko srebro, iznenađujuća je količina koju su kupili Kinezi i Kanađani.
Popularnost srebrnjaka Maple Leaf
Prema podacima Svjetske ankete o istraživanju srebra iz 2020. provedene od organizacije The Silver Institute, dok je Kraljevska kanadska kovnica proizvela gotovo 26 milijuna unci službenih srebrnjaka u 2019. godini, građani su samo kupili 5 milijuna unci srebrnih poluga i kovanica prošle godine. Tako su većinu srebrnjaka Maple Leaf kupili Amerikanci ili drugi stranci.
Nadalje, iako ima preko 1,4 milijarde Kineza, građani Kine su u srebrne poluge i kovanice od 2010-2019. godine uložili samo 139 milijuna unci. Kinezi su skloni ulaganju uglavnom u fizičke zlatne poluge. Suprotno tome, Indija je s manjim brojem stanovnika od Kine investirala više od četiri puta u fizičko srebro. Štoviše, Indijci više vole srebrne poluge od kovanica. Velika većina od 615 milijuna unci fizičkog srebra koje su kupili Indijci bila je u obliku poluga. Najvjerojatnije 90 i više posto.
Iznenađujuće brojke iz Njemačke
Još jedno iznenađenje bila je količina srebrnih poluga u koje su Nijemci uložili. Prošle godine Nijemci su nabavili 32 milijuna unci srebrnih poluga i kovanica, u usporedbi sa 48,2 milijuna unci za SAD, 56,5 milijuna unci za Indiju, 6,2 milijuna unci za Kinu, i kao što je gore navedeno, 5 milijuna unci za Kanadu.
Globalna fizička investicija u srebro iznosila je 186 milijuna unci u 2019. godini, ali za očekivati je da ćemo doživjeti snažan porast u 2020. godini.
Rekordna kupovina zbog koronavirusa
Zbog zaraze koronavirusom širom svijeta, ulagači su kupili rekordnu količinu proizvoda od srebrnih poluga krajem ožujka i travnja. Ova rekordna kupovina iscrpila je većinu zaliha trgovaca dragocjenim metalima. Prošlo je 4 do 6 tjedana prije nego što su se zalihe ponovno počele pojavljivati. Međutim, mnogo proizvoda od srebrnih poluga kod mnogih vodećih internetskih distributera i dalje nije dostupno.
Ako dođe do još jednog velikog izbijanja globalne zaraze, to bi moglo rezultirati čak i povećanom kupnjom fizičkih srebrnih poluga, uzrokujući dodatne nestašice.
Izvor: www.moneymetals.com