Nakon jučerašnjega prilično oštra pada cijena plemenitih kovina prouzročenih neočekivanom odlukom kineske središnje banke da nakon tri godine povisi referentnu kamatnu stopu za depozite u lokalnoj kineskoj valuti yuan, današnje trgovanje na tržištu zlata i srebra u znaku je blagoga oporavka.
Cijena zlata nakon te je odluke zaronila za čak 40 dolara, s 1370 na 1330 dolara za uncu (31,1 grama) ili čak tri posto, da bi se u tijeku današnjega trgovinskoga dana vratila na razinu od oko 1340 dolara.
Analitičari tvrde kako je jučerašnja žestoka negativna reakcija prodavača na tržištima plemenitih kovina predstavljala pomalo paničnu reakciju koja nije utemeljena na suštinskim pokazateljima u svjetskome gospodarstvu.
Lovci na popuste koriste priliku
Kao što je guverner američke središnje banke Ben Bernanke potkraj protekloga tjedna najavio, inflatorno slabljenje dolara i dalje je opcija za koju se zalažu američke monetarne vlasti. Investitori zbog toga s nestrpljenjem iščekuju 2. studenoga, kada se čelnici Federal Reservea sastaju kako bi konkretizirali dogovorenu politiku.
“Tržište čeka informaciju o količini povećanja dolarske monetarne mase od strane FED-a”, objašnjava za Reuters Pradeep Uni, analitičar tvrtke Richcomm Services i dodaje: “Lovci na popuste na tržištu zlata iskoristit će ovaj cjenovni pad kao priliku za kupovinu. Ukoliko zlato bude ostalo iznad 1329 dolara za uncu, realno je očekivati da će slijediti oporavak na razine između 1351 i 1357 dolara.”
I srebro je doživjelo značajnu korekciju. Njegova je cijena pala za cijeli dolar, odnosno, više od četiri posto, s 24 dolara i 38 centi za uncu na 23 dolara i 37 centi za uncu. Ipak, premda je cijena srebra od početka godine porasla za 41 posto, brojni analitičari ove plemenite kovine ističu kako je srebro još uvijek prilično podcijenjeno, te predstavlja izvrsnu priliku za hrabrije ulagače koji mogu podnijeti njegovu volatilnost.