S monetarnom i fiskalnom politikom među ključnim pokretačima cijena plemenitih metala, izbori u Sjedinjenim Američkim Državama mogu izravno utjecati na cijenu zlata. Dodajte međunarodne političke napetosti, i nije iznenađujuće što su predsjednički i srednjoročni izbori pažljivo praćeni od strane ulagača.
Zlato je doživjelo veliki rast u 2020. godini, povećavajući se za otprilike 25% tijekom godine koja je vodila do studenih izbora, na kojima su Demokrati povratili vlast. Pa što je bio predsjednički utjecaj na zlato u nedavnoj povijesti? Evo naše procjene.
Jimmy Carter i Ronald Reagan Jimmy Carter, koji je služio kao 39. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država od 1977. do 1981., svjedočio je ukupnom povećanju cijene zlata od 326% tijekom svog mandata, dok je njegov nasljednik Ronald Reagan (1981-1989) doživio ukupni pad od 26%. Možda nije poštena usporedba; cijena zlata uglavnom je rasla od 1971. godine, kada je Richard Nixon okončao zlatni standard koji je vezao američki dolar za zlato.
Do kraja Carterova mandata, zlato je skočilo na 850 dolara po unci zbog geopolitičkih događaja, uključujući sovjetsku invaziju Afganistana i krizu s talijanskim taocima 1979. godine, kao i dvoznamenkastu inflaciju u SAD-u. Reagan je svjedočio padu cijene zlata od gotovo 50% između početka svog prvog i drugog mandata, jer se američko gospodarstvo oporavljalo, a pregovori sa Sovjetskim Savezom ponovno su otvoreni.
Barrack Obama Kada je Barrack Obama napustio dužnost 2017. godine, cijena zlata bila je 40% viša, a cijena srebra 50% viša nego kada je preuzeo dužnost 2009. godine. Tijekom tog razdoblja, plemeniti metali doživjeli su značajnu volatilnost i pružili ulagačima priliku za ostvarivanje zdravih povrata.
Brige oko stropa američkog duga 2011. godine dovele su do skoka cijene zlata na 1.895 dolara – 122% više nego na Obamaov prvi dan kao predsjednika – a neki su se bojali da bi vlada SAD-a mogla nesvrstan na svoj dug. Cijena srebra također je porasla na 48,70 dolara – 330% više od Obamaova prvog dana na dužnosti – jer su trgovci imali poteškoća s nabavkom srebrnih poluga i kovanica, u skladu s povijesnim obrascem srebra koji oštro raste nakon skoka zlata.
Donald Trump Trgovinski rat između SAD-a i Kine, događaji u Sjevernoj Koreji i prijetnja vojne akcije nakon atentata na iranskog generala Qasema Soleimanija, sve su to doveli do povećanja cijene zlata tijekom predsjedničkog mandata Donalda Trumpa – ali upravo je pandemija Covid-19 stvarno uzrokovala skok cijene. U kolovozu 2020. godine, zlato je dosegnulo rekordnih više od 2.000 dolara, povećanje od 72% od Trumpovog prvog dana na dužnosti.
Utjecaj srednjoročnih izbora Prema izvješću Svjetskog vijeća za zlato objavljenom pred izbore 2022. godine i koristeći podatke koji sežu unatrag do 1970. godine, cijene zlata su porasle 62% vremena tijekom šest mjeseci nakon srednjoročnih izbora, s medijalnim rastom od dva posto. Međutim, glavni tržišni strateg Svjetskog vijeća za zlato, Joe Cavatoni, izjavio je da su u 2022. godini cijene zlata više ovisile o širim faktorima, uključujući jak dolar, nego o ishodu izbora.
Činjenice o srednjoročnim izborima iz nedavnog izvješća WGC uključuju:
Cijene zlata su porasle 13% tijekom šest mjeseci nakon što su Republikanci preuzeli kontrolu nad Zastupničkim domom, a Demokrati zadržali Senat 2010. godine. Cijene zlata zadržale su dobit od jednog posto šest mjeseci nakon Republikanskog osvajanja tijekom Bill Clintonova mandata 1994. godine. Cijene zlata porasle su 4%, 13% i 5% tijekom tri puta kada je Kongres postao blokiran. Zlato se dugo smatra mnogima kao dugoročna investicija i sigurna luka. Dok globalno gospodarstvo prolazi kroz događaje poput pandemije Covid-19 i rusko-ukrajinskog rata, mnogi analitičari vjeruju da će potražnja za zlatom ostati snažna, bez obzira koja stranka bude na vlasti.