Utorak , 19.11.2024.

Početna » Vijesti iz svijeta » Šok na tržištu zbog milijardu dolara “teške” privatne transakcije fizičkim zlatom

Šok na tržištu zbog milijardu dolara “teške” privatne transakcije fizičkim zlatom

22.04.2011. / 19:16 Autor: Kategorija: Vijesti iz svijeta A+ / A-
Trezor sa zlatom

Foto: Bank of England, Flickr

Vodeći svjetski analitičari tržišta plemenitih kovina ističu kako se prije nekoliko dana dogodila još jedna važna prekretnica u reafirmaciji zlata kao monetarnoga i investicijskog sredstva.

Privatna zaklada Sveučilišta u Teksasu (University of Texas Investment Management Company, UTIMCO), koja brine o financijskoj stabilnosti ove visokoškolske ustanove i koja u svojem portfelju skrbi za oko 20 milijardi američkih dolara investicijskih sredstava, kupila je prije nekoliko dana, a odmah zatim i zatražila fizičku isporuku 6643 zlatne poluge u vrijednosti gotovo jedne milijarde dolara. Riječ je o prvom takvome zahtjevu za fizičkom isporukom zlata među američkim institucionalnim investitorima, pa se mnogi analitičari s pravom pitaju hoće li i druge sveučilišne zaklade uskoro također krenuti u investiranje u fizičko zlato.

Politička izjava

Ovaj potez Zaklade Sveučilišta u Teksasu prouzročio je svojevrstan šok na tržištu plemenitih kovina. Naime, rijetko koji veliki institucionalni investitor nakon kupnje plemenite kovine doista zatraži i njegovu isporuku. Do sada su investitori kupljeno zlato obično ostavljali u trezorima financijskih institucija specijaliziranima za posredovanje u kupoprodaji. Prema nekim podacima, u manje od jedan posto svih “zlatnih” transakcija kupac doista zatraži fizičko preuzimanje.

Fizička isporuka posebno je privukla pozornost analitičara zbog činjenice da je teksaška zaklada druga po veličini sveučilišna zaklada u Sjedinjenim Američkim Državama, odmah iza Zaklade Sveučiliša Harvard. Politički komentatori spominju kako bi ova kupnja fizičkoga zlata mogla predstavljati i svojevrsnu političku izjavu o nepovjerenju u gospodarski program trenutnoga američkog predsjednika Baracka Obame.

Investiranje u zlato – osiguranje od ekstremnih situacija

Investiranje u zlato, naime, obično se smatra osiguranjem i zaštitom od najekstremnijih ekonomskih situacija, poput sloma monetarnog sustava ili duboke gospodarske krize. Ukoliko neka sveučilišna zaklada značajnu količinu svojih sredstava preusmjerava u plemenite kovine, to nedvojbeno znači da ne vjeruje u kratkoročni, a možda ni srednjoročni oporavak svjetskoga gospodarstva.

Ipak, čini se da se investicija u zlato za Zakladu Sveučilišta u Teksasu i sa stanovišta održavanja pokazala vrlo dobrom. Pohrana tako velike količine fizičkoga zlata znatno je jeftinija od godišnjih naknada što bi ga zaklada plaćala da je tu istu količinu kupila putem zlatnoga investicijskog fonda poput SPDR Gold Trust. Skladištenje zlatnih poluga u vrijednosti od jedne milijarde dolara stoji otprilike milijun dolara godišnje, dok je godišnja naknada investicijskim fondovima za upravljanje investicijom iste veličine četiri puta veća.

Šok na tržištu zbog milijardu dolara “teške” privatne transakcije fizičkim zlatom Reviewed by on . [caption id="attachment_696" align="alignright" width="300"] Foto: Bank of England, Flickr[/caption] Vodeći svjetski analitičari tržišta plemenitih kovina istič [caption id="attachment_696" align="alignright" width="300"] Foto: Bank of England, Flickr[/caption] Vodeći svjetski analitičari tržišta plemenitih kovina istič Rating: 0

Info o autoru Uredništvo

Ostavite komentar

scroll to top

Na našim web stranicama koriste se kolačići. Više informacija...

Internetske stranice Srebrozlato.com imaju dopuštene kolaćiće (cookies) u postavkama. Ako nastavite čitati sadržaje na našim internetskim stranicama bez promjene vaših postavki za kolačiće ili ako kliknete gumb "Prihvati", slažete se s uporabom kolačića na Srebrozlato.com.

Zatvori