Cijene zlata u zadnja tri trgovinska dana kretala su se u rasponu između 1640 i 1665 dolara za uncu (31,1 grama). Budući da burze u Sjedinjenim Američkim državama u ponedjeljak nisu radile zbog državnoga blagdana (dan Martina Luthera Kinga), i stanje na tržištima diljem svijeta bilo je iznadprosječno mirno.
Cijena zlata toga se dana kretala u uskom rasponu između 1640 i 1645 dolara za uncu. No, nakon otvaranja burzi u Sydneyu, a zatim i u Hong Kongu, kupci su agresivnije krenuli u pohod za zlatom, zbog čega je cijena u zadnjim satima ponedjeljka i prvim satima utorka dosegnula najvišu ovotjednu razinu od 1667 dolara za uncu. Dnevni se trend potom promijenio, no završna cijena zlata prilikom zatvaranja burzi svejedno je bila viša nego završna cijena prethodnoga dana, zaustavivši se na razini od 1651,60 dolar za uncu.
Današnje, pak, trgovanje zlatom na burzama bilo je promjenjiva karaktera. Nakon kratkotrajnog pada do 1645 dolara, a zatim rasta do 1657 dolara, zlato se u trenutku pisanja ovog izvještaja našlo na polovici između te dvije vrijednosti, dakle nešto iznad 1650 dolara za uncu.
Kretanje cijena srebra
Kretanje cijene srebra od početka tjedna prilično je vjerno pratilo cjenovni obrazac postavljen na tržištu zlata. Jedina razlika su bili veći postotni skokovi i padovi cijene srebra u odnosu na cijenu zlata, što je sasvim uobičajeno za ovu plemenitu kovinu. Razlika između najviše i najniže cijene po kojoj se srebro u nekom trenutku prodavalo na svjetskom tržištu u tijeku ovoga tjedna iznosi 3,3 posto, dok je ta razlika kod cijene zlata svega 1,7 posto. Taj podatak još jednom potvrđuje tezu kako je srebro mnogo volatilnija plemenita kovina, zbog čega bi se njegovim trgovanjem trebali baviti samo ljudi koji doista znaju što čine.
Srebrom se na svjetskim tržištima plemenitih kovina prodavalo ovoga tjedna u rasponu između 29,60 dolara i 30,60 dolara za uncu.