U svega nekoliko minuta, cijena zlata skočila je na svjetskim burzama za oko 20 dolara, dosegnuvši razinu od 1725 dolara za uncu (31,1 gram). Na taj je način nastavljen uzlazni cjenovni trend na tržištu plemenitih kovina koji je započeo jučerašnjom najavom Europske središnje banke o neograničenome otkupu državnih obveznica zemalja Europske Unije na sekundarnome tržištu. Uzimajući u obzir današnji cjenovni skok, cijena zlata nije bila tako visoka još od sredine ožujka ove godine.
Mario Draghi, guverner Europske središnje banke, na jučerašnjoj je konferenciji za novinare, kao što su mnogi analitičari očekivali, predstavio drastične mjere za stabilizaciju europskoga financijskog sektora. Najnovijim mjerama Europska će središnja banka nastojati zadržati kamatne stope na državne obveznice niskima kako bi pomogla najzaduženijim europskim zemljama prebroditi dužničku krizu u kojoj su se našle. No, najnovije mjere izrazito su inflatornoga karaktera, zbog čega su sudionici na tržištu plementih kovina odmah reagirali, tjerajući cijenu zlata i srebra prema šestomjesečnome rekordu.
I cijena srebra također je krenula naviše, približivši se razini od 33,50 dolara za uncu što je porast od oko 20 posto u zadnjih godinu dana. Srebro se po tako visokim cijenama na svjetskome tržištu nije prodavalo još od početka travnja.
Rast cijena zlata i srebra nije bio popraćen uobičajenim slabljenjem američkoga dolara. Najava drastičnih mjera Europske središnje banke potaknula je slabljenje eura u odnosu na američku valutu, te se eurom na svjetskim tržištima trgovalo po cijeni od 1,26 dolara.