Brojni analitičari tvrde da se najveće svjetsko gospodarstvo, Sjedinjene Američke Države, uspješno stabiliziralo nakon nekoliko vrlo opasnih, kriznih mjeseci.
Ipak, američki ekonomski pokazatelji i dalje su daleko od idealnih. Najgore, doduše, možda jeste prošlo, no stopa nezaposlenosti i dalje je (za američke pojmove) visokih 10-tak posto, i nikako da opadne.
Opasan javni dug
Još je gora situacija s javnim dugom. Svake se godine američka vlada zadužuje za više od 10 posto društvenog nacionalnog proizvoda (GDP) kako bi održala stabilnost financijskog sustava i pokrila rastuće troškove države. A taj iznos ne stagnira, nego upravo suprotno – gotovo eksponencijalno raste. Na duži je rok takvo stanje neodrživo, i moglo bi američko gospodarstvo, ali i cijeli svijet, ponovno povući u novu, još žešću krizu.
U tako stvorenim okolnostima znatne neizvjesnosti, ne čudi da cijena plemenitih kovina na svjetskim tržištima raste iz dana u dan. Plemenite kovine i njihov cjenovni odnos prema globalnim svjetskim valutama samo je simptom koji pokazuje da sa globalnim monetarnim sustavom još uvijek nešto nije u redu.
Alternativna globalna valuta
Zlato su i srebro kroz mnoga stoljeća ljudi smatrali novcem, odnosno, široko prihvaćenim sredstvom plaćanja roba i usluga. Taj status ove su dvije plemenite kovine polako počele gubiti tek početkom dvadesetog stoljeća. No, čini se je u svjetskim okvirima u tijeku proces vraćanja zlata i srebra u monetarnu funkciju. Taj proces još nije uzeo većeg zamaha, ali se jasno vide obrisi trenda.
Stoga plemenite kovine više ne treba samo smatrati ulagačkim sredstvom, nego i mogućim sredstvom svjetske trgovinske razmjene. Ukoliko američki dolar doživi krizu povjerenja, teško da će u bližoj budućnosti bilo koja druga alternativna globalna valuta moći preuzeti njegovu ulogu. Izuzetak su, dakako, plemenite kovine.