Je li na pomolu eksplozija cijene srebra koja bi mogla biti prouzročena golemim manjkom što su ga brokeri plemenitih kovina na američkoj burzi COMEX stvorili prodajući srebro unaprijed?
Prema izvještaju Američke agencije za praćenje tržišta roba (The Commodity Futures Trading Commision, CFTC), više od 500 milijuna unci srebra prodano je u očekivanju pada cijena ove plemenite kovine.
Svi srebrni bulioni
Ta golema količina predstavlja gotovo 100 posto srebra koje je ikada pretvoreno u srebrnjake (srebrne bulione), odnosno, 50 posto od ukupno jedne milijarde unci srebra za koje se smatra da su proizvedene od početka svijeta.
Prodaja bilo koje robe unaprijed (engleski: “shorting”) znači da je prodavač tu robu najprije posudio od slabije informiranog vlasnika, a zatim ju je prodao očekujući da će cijena robe u doglednoj budućnosti pasti. Kada cijena padne, prodavač tu istu robu kupi, i potom je vrati stvarnome (slabije informiranom) vlasniku. Razliku između više (prodajne) i niže (kupovne) cijene, prodavačev je profit.
Moguće nesagledive posljedice
Izgleda, međutim, da su prodavači na američkoj burzi COMEX malo pretjerali u očekivanjima pada cijene srebra, te su se zaletjeli i prodali unaprijed gotovo sve što se moglo posuditi.
Zašto su to učinili i kako se moglo dogoditi da američka državna agencija koja prati stanje na tržištu prodaje roba unaprijed dopusti stvaranje tako velike razlike između raspoloživog i prodanog srebra, nije poznato. Analitičari smatraju kako bi agencija trebala izići u javnost s odgovorom na to pitanje, no od njezinih dužnosnika još uvijek ne dolazi objašnjenje.
A budući da se srebro koristi ne samo kao čuvar vrijednosti imovine od inflacije, nego i kao rasprostranjena industrijska kovina u proizvodnji elektroničkih uređaja, nedostatak srebra na tržištu mogao bi prouzročiti nesagledive posljedice po svjetsko gospodarstvo, te eksponencijalan rast cijene.