Utorak , 03.12.2024.

Početna » Analiza » Zašto suvremeni vladari ne vole plemenite kovine

Zašto suvremeni vladari ne vole plemenite kovine

28.01.2010. / 14:39 Autor: Kategorija: Analiza A+ / A-
Zašto suvremeni vladari ne vole plemenite kovine

Foto: stockimages, freedigitalphotos.net

Jedna od važnih funkcija zlata i srebra u proteklih nekoliko desetljeća gotovo je u potpunosti zaboravljena. Kada govorimo o kupovini “investicijskih” buliona izrađenih od plemenitih kovina, obično na umu imamo želju da “zaradimo na ulaganju”, baš kao što to činimo ulogom u dionice, udjele, obveznice ili fondove.

No, zlato i srebro imaju još jedno, možda i važnije svojstvo: kroz mnoga stoljeća korišteni su kao sredstvo razmjene proizvoda i usluga. Po tome se znatno razlikuju od bilo kojega drugog tipa robe na tržištu. A činjenica da zlato i srebro nisu samo još jedna roba, nego se bez zadrške mogu upotrebljavati i kao novac, ima brojne i dalekosežne posljedice.

Šareni papirići s brojkama

Ljudi vole plemenite kovine. Osjećaj njihova posjedovanja doista je poseban. Jeste li ikada držali zlatnik od jedne unce u svojoj ruci? Ako niste, priuštite si to iskustvo makar s posuđenom kovanicom.

Suvremeni vladari, međutim, zlato i srebro ne vole. Zapravo, ne samo da ih ne vole, oni ih, gotovo bismo se usudili reći, otvoreno mrze.

Razlog je vrlo jednostavan. U zadnjih nekoliko desetljeća vladari praktički svih zemalja svijeta uspjele su uvjeriti svoje državljane da su jedino šareni papirići s otisnutim brojkama legalni, legitimni i jedini dobar medij za robnu razmjenu. Kako im je to uspjelo ovdje nećemo ulaziti jer bi nas ta priča odvela daleko (možda drugom prigodom). Spomenut ćemo samo da je istovremeno s procesom globalnog prihvaćanja papirnatih valuta trajao proces “zaborava” na novčanu funkciju zlata i srebra.

Monetarna politika kao tiskarsko-izdavačka djelatnost

Zlato i srebro trebali su pasti u zaborav zato jer ako bi ih narod koristio kao novac, vladari ne bi mogli upravljati funkcijom države koja se danas eufemistički naziva monetarna politika. U prijevodu ona zapravo znači “tiskanje sve veće količine papirnatih novčanica” koje se zatim koriste za kupovinu čega god vladar smatra za shodno kupiti.

Sa zlatom i srebrom to vladar ne može tako lako činiti. Povijest, doduše, poznaje slučajeve u kojima bi vladari “onečišćavali” zlatne i srebrne kovanice pretapanjem, a zatim kovanjem novih uz sve više i više primjesa neplemenitih metala. No, taj je proces umanjivanja vrijednosti novca bio naporan i skup. S papirnatim je novcem stvar mnogo jednostavnija, a u suvremeno doba kada se novac ni iz čega može stvoriti s nekoliko pritisaka na računalnu tipkovnicu, vladarske mogućnosti za obezvrjeđivanje narodnoga novca (neki to još zovu i legalno krivotvorenje) postaju neograničene.

A to se danas događa s manje više svim svjetskim valutama, pa zbog toga na zlato i srebro trebamo opet započeti ozbiljno računati kao na čvrstu i kroz povijest dokazanu valutu.

Zašto suvremeni vladari ne vole plemenite kovine Reviewed by on . [caption id="attachment_87" align="alignright" width="300"] Foto: stockimages, freedigitalphotos.net[/caption] Jedna od važnih funkcija zlata i srebra u protekl [caption id="attachment_87" align="alignright" width="300"] Foto: stockimages, freedigitalphotos.net[/caption] Jedna od važnih funkcija zlata i srebra u protekl Rating: 0

Info o autoru Uredništvo

Ostavite komentar

scroll to top

Na našim web stranicama koriste se kolačići. Više informacija...

Internetske stranice Srebrozlato.com imaju dopuštene kolaćiće (cookies) u postavkama. Ako nastavite čitati sadržaje na našim internetskim stranicama bez promjene vaših postavki za kolačiće ili ako kliknete gumb "Prihvati", slažete se s uporabom kolačića na Srebrozlato.com.

Zatvori