Barem pet do deset posto osobnoga investicijskog portfelja trebalo bi uložiti u plemenite kovine. Takvu preporuku svojim klijentima nerijetko daju čak i oni financijski savjetnici koji zlato, srebro, platinu i paladij smatraju neatraktivnim investicijskim sredstvom. Plemenite su kovine, naime, čvrst temelj svakog investicijskog plana, i predstavljaju osiguranje od eventualnih većih poremećaja na tržištu dionica, obveznica i roba.
Analitičari, pak, koji pažljivo prate stanje na globalnom tržištu zlata ističu kako je zlato kao investicijska klasa unatoč znatnom skoku cijena u posljednjih nekoliko godina još uvijek znatno podcijenjeno.
Vrijednosno poravnanje
Ukoliko bi se dogodilo da tržište korigira postojeću cijenu zlata na način kako se to dogodilo 80-ih godina prošloga stoljeća, i to tako da se ukupna količina papirnatih američkih dolara u svjetskom monetarnom sustavu izjednači s vrijednošću raspoložive količine investicijskoga zlata, u tom bi slučaju unca ove plemenite kovine trebala dosegnuti cijenu od čak 12 tisuća i 500 dolara, dok je ona danas tek na razini od oko 1500 dolara za uncu! Premda je dostizanje te cijene u današnjim okolnostima potpuno nezamislivo, investitori trebaju obratiti pozornost na činjenicu da se takvo vrijednosno poravnanje zlata i američkog dolara dogodilo nekoliko puta u povijesti, zadnji put upravo potkraj 1979. i početkom 1980. godine.
U trenucima gospodarske krize kakvu upravo proživljavamo nije, stoga, nimalo neumjesno preporučiti izlaganje osobnoga investicijskog portfelja plemenitim kovinama u puno većem postotku od onoga što ga preporučuju klasični investicijski savjetnici. Pri tome, međutim, treba biti dobro informiran o mogućnostima ulaganja u zlato i druge plemenite kovine, kako bi se izbjegao rizik treće strane.
Trenutak ulaska
Najsigurniji način ulaganja jest, dakako, ulaganje u fizički oblik, odnosno, u zlatne poluge i kovanice, koje pohranjujete u privatnome trezoru ili pak na alociranome računu kod tvrtke od povjerenja. Na taj način rizik treće strane u potpunosti se izbjegava, dok je kupnjom “papirnatoga” zlata taj rizik neprekidno prisutan.