Ulaganje u međunarodne fondove koji kao investicijsku osnovu imaju plemenite metale jedan je od čestih oblika investiranja u zlato i srebro.
Hrvatski brokeri koji svojim klijentima nude kupnju uloga u takvim fondovima nisu česti, ali ipak postoje. A budući da investiranje u zlato, srebro, platinu i paladij postaju sve popularnija, izgledno je da će se ponuda povećavati.
Najbolji ne špekuliraju
Zlatni inozemni fondovi funkcioniraju tako da mali ulagači kupuju udjele koji predstavljaju certifikat o vlasništvu djelića ukupne fizičke zalihe plemenitih kovina što ih fond posjeduje.
Najbolji fondovi plemenitih metala u pravilu ne špekuliraju novcem što ga prikupe od investitora, nego jednostavno za prikupljeni novac kupuju nove zalihe zlata i srebra, te ih pohranjuju u svojim trezorima. A ako postoji više ulagača koji odluče prodati svoje udjele od onih koji udjele u takvim fondovima žele kupiti, njihovi upravljači naprosto prodaju dio zaliha što ih čuvaju.
Pohrana i likvidnost
Najveća prednost takvoga načina ulaganja u plemenite kovine, uz već spomenuti da time legalno izbjegavate plaćanje nerazumnih hrvatskih poreza, jest i činjenica da ne morate skrbiti o pohrani, već to prepuštate profesionalcima. Nadalje, udjeli u fondovima su u pravilu toliko likvidni da u svakom trenutku možete prodati svoje zlato i srebro po trenutno važećoj tržišnoj cijeni.
No, sigurnost koju nudi fizičko posjedovanje tih kovina, “držanje u rukama”, ovim načinom ulaganja nije ostvareno. U slučaju velikih svjetskih poremećaja, prirodnih ili društvenih katastrofa, postoji mogućnost da vam fond ne može osigurati dostup do vašeg djelića zlatnih zaliha na koje kupnjom udjela stječete pravo.