U posljednje vrijeme raste potražnja za zlatom diljem svijeta. Kada govorimo o povećanju potražnje, najčešće mislimo na azijske države. Kina već duže vrijeme povećava svoje zalihe žutog metala. Japan je ove godine uveo negativne kamatne stope što je potaknulo mnoge tamošnje investitore da se i oni okrenu ulaganju u plemenitu žutu kovinu.
Analitičari tvrde da je do porasta potražnje došlo i na području Europe. Europska središnja banka ove je godine uvela negativne kamatne stope na depozite komercijalnih banaka te tako natjerala mnoge investitore da svoj novac ulažu u zlato.
Negativne kamatne stopa potaknut će rast cijene zlata
Uvođenje negativnih kamatnih stopa smanjilo je oportunitetni trošak držanja zlata, a povećalo trošak držanja novca u banci. To bi moglo dovesti do odljeva novca iz bankarskog sustava u plemenite kovine, što bi moglo dodatno potaknuti rast cijene zlata i srebra.
Strateški analitičar UBS banke, Joni Teves, rekao je da bi negativne kamatne stope mogle značajno povećati potražnju za žutim metalom. “Iako potražnja za zlatom u velikoj mjeri ovisi o politici američke središnje banke, ovaj potez Europske središnje banke ima sve veći utjecaj na kretanje cijene zlata, a samim time i na potražnju za ovim metalom. Zabrinutost zbog negativnih kamatnih stopa povećat će potražnju za plemenitim žutim metalom.”
Trgovci plemenitim metalima diljem Europe tvrde da je potražnja za zlatom porasla nakon uvođenja negativnih kamatnih stopa. Ross Norman, direktor britanskog Sharps Paxleya, izjavio je u razgovoru za CNBC da je prodaja zlata u posljednjim mjesecima osjetno porasla. Njemački Munich Re, jedna od najvećih svjetskih reosiguravateljnih kuća na svijetu, povećao je svoje zalihe zlata. Tvrde da ih je na taj potez natjerala politika Europske središnje banke. Negativne kamatne stope svakako su dobra vijest za vlasnike žutog metala.
Izvor: schiffgold.com/key-gold-news/central-bank-policy-sparking-gold-demand-in-europe/
Photo credit: Heraeus