Nedjelja , 22.12.2024.

Početna » Savjeti » Kako odabrati skrovito mjesto za pohranu plemenitih kovina?

Kako odabrati skrovito mjesto za pohranu plemenitih kovina?

28.08.2013. / 17:01 Autor: Kategorija: Savjeti A+ / A-
Pohrana dragocjenosti

Foto: David Castillo Dominici, freedigitalphotos.net

Jedan od najizazovnijih problema s kojima se susreću potencijalni kupci plemenitih kovina jest problem pohranjivanja kupljenih poluga ili kovanica. Držanje zlata ili srebra u ruci stvara osjećaj sigurnosti, povjerenja i konkretnoga, opipljivoga bogatstva.

No, fizičko posjedovanje zlata predstavlja i svojevrsnu opasnost, budući da može biti meta kradljivaca. Stoga treba mudro promisliti i svoje dragocjenosti pohraniti na jedno ili više mjesta koja nedobronamjernim osobama neće privući pozornost niti će pomisliti da se vaše dragocjenosti ondje nalaze, dok će istovremeno te dragocjenosti vama biti relativno jednostavno i lako dostupne.

Prije nego što vas upoznamo s idejama za pohranu, važno je naglasiti nekoliko temeljnih načela kojih se valja držati prilikom pohranjivanja dragocjenosti.

Mjesta za pohranu mudro je diverzificirati. Dakle, nije dobro sve svoje dragocjenosti pohraniti na jednome mjestu, jer ukoliko se dogodi da kradljivac otkrije to mjesto, ostat ćete bez svega. Dakle, svoje zlato i srebro mudro je podijeliti u manje količine, a zatim ih sakriti, odnosno, pohraniti na više različitih lokacija.

Pripremite “mapu” skrivenoga blaga. Budući da će vaše dragocjenosti na skrivenim lokacijama biti pohranjene duže vremena, mudro je na komadu papira zapisati sva ta mjesta, kako bismo ih se kasnije mogli prisjetiti. Nije neuobičajeno da se stariji ljudi ne mogu prisjetiti gdje su sakrili svoje vrijedne predmete, stoga je podsjetnik od iznimne važnosti. Također, zapis o mjestima pohrane dobro je imati za slučaj nezgode ili smrti, tako da vaši nasljednici mogu doći do nasljedstva što im ga ostavljate. Dakako, zapis je također dobro pohraniti na skrovitome mjestu, ali ipak ne toliko da ju je preteško naći. Primjerice, mapu možete pohraniti zajedno sa svojom oporukom.

Ne objavljujte mjesta pohrane na internetu. Ovaj savjet može učiniti nepotrebnim, budući da nam zdrav razum govori kako mjesta na koja pohranjujemo svoje dragocjenosti ne smijemo javno objavljivati. No, nerijetko se pojedinci zanesu i svoja tajna skrovišta objave na internetu, misleći da su zaštićeni anonimnošću. No, uvijek je moguće da vas netko prepozna po nekom sitnom, naoko neznatnom detalju. Dakle, nemojte se pokazivati niti praviti važni sa svojim dragocjenostima na društvenim mrežama, na web stranicama ili na Youtubeu.

Ne pričajte ljudima o tome što i gdje pohranjujete. Svoje zlato i srebro najbolje je čuvati diskretno, bez pompe. O tome što posjedujete i koliko, te gdje to pohranjujete nemojte dijeliti ni sa kime, čak niti s najužom rodbinom ili najboljim prijateljima. Poznato je da se veliki broj provala u stanove i kuće upravo događa na poticaj ili nagovor nama najbližih.

Loša mjesta za pohranu

Nakon što smo naveli nekoliko temeljnih načela za skrovitu pohranu vaših dragocjenosti, treba također spomenuti i neka mjesta koja ne preporučujemo, budući da su se ona iz kriminalističke prakse pokazala kao najčešća meta kradljivaca:

1) Ormari s odjećom. Svoje dragocjenosti nikako nemojte sakrivati među odjeću i rublje, te osobito ne u ormarima u spavaćoj sobi. U slučaju provale, to su mjesta koja kradljivci najprije napadaju i provjeravaju.

2) Vidljivi sefovi. Privatni trezor ili sef može biti dobro mjesto pohrane dragocjenosti, no budući da je vidljiv, on kradljivcu predstavlja jasnu i sigurnu metu. Skriveni sefovi puno su bolje i sigurnije rješenje za pohranu vrijednih predmeta, premda je njihova ugradnja skupa.

3) Pohrana unutar vrijednih predmeta. Nemojte se dovesti u situaciju da kradljivac vaše zlato i srebro ukrade – nehotice. Svoje dragocjenosti ne stavljajte u skupocjene vaze, kovčežiće i slične predmete ili pak u kućišta elektroničkih uređaja (televizor, računalo). Kradljivac bi u slučaju provale mogao odnijeti te predmete i ne znajući što se u njima nalazi.

Dobra mjesta za pohranu

Prije nego što nastavite s čitanjem ovoga članka, želimo vas potaknuti da se naših prijedloga ne držite slijepo. Neka oni budu poticaj za razmišljanje i nadahnuće da sami smislite neka svoja skrovita mjesta. Ukoliko doslovno poslušate naše savjete i svoje dragocjenosti pohranite točno onako kako predlažemo, mi ne možemo snositi odgovornost ukoliko te dragocjenosti unatoč svemu budu ukradene.

A sada evo i nekoliko prijedloga za skrivanje vaših dragocjenosti.

1) Zakopavanje u zemlju jedna je od najstarijih, najrasprostranjenijih i pod određenim uvjetima iznimno sigurnih načina pohrane. U nekim se zemljama takav način skrivanja dragocjenosti naziva “ponoćno vrtlarenje”, budući da se ono obično obavlja pod okriljem noći. Najvažnije je, naime, da vas prilikom zakopavanja dragocjenosti u zemlju nitko ne vidi, niti da zna da ste uopće bilo što radili.

2) Pohrana u hladnjak ili zamrzivač. Ta dva kućanska uređaja rijetko su meta kradljivaca. Svoje zlato i srebro možete pohraniti, primjerice, u staklenci pekmeza od šljiva ili u utrobi smrznute kokoši. Bitno je samo da se poluge ili kovanice ne vide na prvi pogled.

3) Ispod hrpe kamenja. Kamenje rijetko privlači pozornost kradljivcima, pogotovo ako se radi o prirodnoj hrpi koja u određenome kutu zemljišta stoji desecima ili stotinama godina. Kamen je moguće udupsti, odnosno, pretvoriti ga u “lažni” kamen i u udubljenje pohraniti svoje dragocjenosti.

4) Tegla za cvijeće. Masivnost keramičkih tegla za cvijeće osiguravaju da kradljivac na prvi pogled neće shvatiti kako se na njezinu dnu – ispod zemlje – nalazi skriveno zlato i srebro. A dno tegle idealno je mjesto za stvaranje praznoga prostora za pohranu vrijednih predmeta.

5) Vodovodne, plinske ili kanalizacijske cijevi. U mnogim su domovima cijevi dio uobičajenoga interijera, stoga kradljivcima nisu sumnjive. Naravno, prilikom pohranjivanja dragocjenosti u cijevima, moramo biti sigurni da one nisu u uporabi. Ugradnja cijevi koje izgledaju kao da su dio instalacije, a koje zapravo služe za pohranu dragocjenosti, mogu biti vrlo dobra ideja.

6) Skriveni sefovi. Sef za dragocjenosti može se neprimjetno ugraditi u pod ili u zid, ispod tepiha ili umjetničke slike. Važno je napomenuti da je prilikom ugradnje sefa potrebno imati potpuno povjerenje u tvrtku koja izvodi radove. Ako ste vješt majstor, najbolje bi bilo da sef ugradite sami.

Zaključne napomene

Bez obzira na životne okolnosti, svaki posjedovatelj zlata i srebra može pronaći kvalitetno i sigurno mjesto za skrivanje svojih dragocjenosti. Potrebno je biti mudar, oštrouman, lukav i maštovit. Kao što smo već spomenuli, diverzifikacija lokacija jedan je od važnih elemenata sigurnosti. Što je više različitih mjesta na kojima pohranjujete svoje zlato i srebro, to su manji izgledi da ostanete bez svega.

Prilikom odabira lokacija, nemojte se ograničavati samo na unutrašnjost stvoga doma. Izvrsne prilike za sigurnu pohranu mogu se naći u podrumima, na tavanima, unutar vrtnih kućica ili pak kućica za kućne ljubimce, u prirodi… Budite kreativni, i moći ćete mirno spavati. Vaše će dragocjenosti biti na sigurnome.

Kako odabrati skrovito mjesto za pohranu plemenitih kovina? Reviewed by on . [caption id="attachment_1078" align="alignright" width="300"] Foto: David Castillo Dominici, freedigitalphotos.net[/caption] Jedan od najizazovnijih problema s [caption id="attachment_1078" align="alignright" width="300"] Foto: David Castillo Dominici, freedigitalphotos.net[/caption] Jedan od najizazovnijih problema s Rating: 0

Info o autoru Uredništvo

Ostavite komentar

scroll to top

Na našim web stranicama koriste se kolačići. Više informacija...

Internetske stranice Srebrozlato.com imaju dopuštene kolaćiće (cookies) u postavkama. Ako nastavite čitati sadržaje na našim internetskim stranicama bez promjene vaših postavki za kolačiće ili ako kliknete gumb "Prihvati", slažete se s uporabom kolačića na Srebrozlato.com.

Zatvori