Nakon šest tjedana uzastopnog padanja, cijena žutog metala porasla je više od 2% te je dosegla razinu od 1.088,30 dolara za uncu. Dobre vijesti stižu iz Sjedinjenih Američkih Država nakon što je u petak, 4. prosinca, američko Ministarstvo rada objavilo mjesečno izvješće o zaposlenosti. U prošlom je mjesecu u SAD-u otvoreno 211 tisuća novih radnih mjesta, naspram očekivane brojke od 190 tisuća. Revidirani su i podaci za rujan i listopad prema kojima je sada broj zaposlenih u prošla dva mjeseca bio za 35 tisuća veći nego što su pokazivali prethodno objavljeni podaci. Stopa nezaposlenosti zadržala se na najnižoj razini od travnja 2008. i iznosila je samo pet posto.
Utiranje puta za povećanje kamatne stope
Potvrđeni rast američkog gospodarstva ide u prilog najavi da će američka središnja banka na redovnoj sjednici 15. i 16. prosinca donijeti odluku o povećanju kamatne stope koja je na rekordno niskoj razini od 2006. godine. Mnogi analitičari se slažu da je navedeni očekivani rast referente kamatne stope već uračunat u cijenu zlata te da blago povećanje kamatne stope neće imati prevelikog utjecaja na cijenu žutog metala.
Bob Haberkorn, broker RJO Futuresa, u razgovoru za Kitco objašnjava novonastalu situaciju: “Do ponovnog zanimanja za zlato došlo je zbog činjenice da je najavljeni rast kamatne stope već uračunat u cijenu žutog metala. Također, još uvijek postoje određene zabrinutosti o stanju u američkom gospodarstvu”. Objašnjava i razloge podizanja kamatne stope: “Postoji konsenzus da se kamatna stopa podigne za 0,25%. Nakon toga, mislim da neće biti novih skokova. Do ovog povećanja sada svakako mora doći zbog kredibiliteta središnje banke budući da se o ovome priča cijele godine”. U obzir treba uzeti i činjenicu da je 2016. u SAD-u izborna godina te da ne bi trebalo biti prevelikih promjena kamatnih stopa budući da američka središnja banka ne želi imati prevelikog utjecaja na rezultat izbora.
http://www.kitco.com/news/2015-12-04/Gold-Surges-Sharply-After-Jobs-Data-Market-Factors-In-Limited-Fed-Tightening-By-Kitco-News.html
Photo credit: Heraeus