Nov povijesni rekord cijene zlata dostignut je jučer potkraj trgovinskoga dana na burzi roba u New Yorku. Zlato je doseglo 1393 dolara i 40 centi za uncu (31,1 grama), što je za pet dolara više od prethodnoga povijesnog rekorda dostignutog sredinom prošloga mjeseca.
Istovremeno, najava američke središnje banke FED da će do lipnja iduće godine otkupiti ukupno 600 milijardi dolara američkih državnih obveznica putem primarne emisije novca naišla je na oštru kritiku država i vlada zemalja izvoznica i zemalja u tranziciji.
Moguće protumjere pogođenih zemalja
Brazilski ministar za vanjsku trgovinu Welber Barral izjavio je za Reuters kako će politika američke središnje banke osiromašiti sve one koji se oslanjaju na američki dolar, te da bi FED-ovi potezi mogli dovesti do protumjera pogođenih zemalja prema Sjedinjenim Državama, što bi zaoštrilo opasnost od izbijanja trgovinskoga rata u svjetskoj ekonomiji.
A u izjavi što ju je objavilo ministarstvo financija Južne Koreje napominje se da bi ta država mogla razmotriti mogućnost uvođenja ograničenja protoka kapitala. Premda je ulazak stranog kapitala, i to osobito za dugoročne investicije, dobrodošao način jačanja nacionalnih gospodarstava zemalja u tranziciji, rast ulaganja u te zemlje u proteklih je nekoliko mjeseci, prema podacima konzultantske kompanije DBS iz Singapura, snažno je povećan, dosegnuvši svotu od čak dvije milijarde američkih dolara dnevno!
Navala špekulativnog kapitala
Analitičari i političke vođe u tim zemljama zabrinuti su da bi ubrizgavanje dodatne likvidnosti od strane američke središnje banke moglo prouzročiti navalu špekulativnog kapitala na tranzicijska tržišta.
“Sve dok u svijetu ne postoji suzdržavanje od stvaranja sve većih količina globalnih valuta poput dolara – a suzdržati se toga nije lako – u tom je slučaju nastanak nove krize neizbježan, baš kao što to sve veći broj zapadnih analitičara i najavljuje”, riječi su Xia Bina, savjetnika središnje banke Kine objavljene u jednoj od nauglednijih kineskih tiskovina.
Najave o obrani lokalnih azijskih gospodarstava od špekulativnoga američkog kapitala dolaze i iz Tajlanda, Hong Konga i Singapura.