Svjetski mediji s neskrivenim zadovoljstvom izvješćuju kako je američki dionički indeks Dow Jones potkraj protekloga tjedna probio psihološku granicu od 14 tisuća bodova, te se njegova vrijednost prilikom zatvaranja burze u New Yorku sasvim približila povijesnom rekordu od 14.078 bodova iz listopada 2007. godine.
Međutim, malo tko izvješćuje da je u trenutku povijesnog rekorda iz 2007. godine američki dionički indeks Dow Jones vrijedio 17,7 puta više od jedne unce zlata (31,1 gram) dok uz gotovo istu bodovnu vrijednost on danas vrijedi svega 8,5 puta više od unce zlata. Unca zlata, naime, u listopadu 2007. prodavala se po cjeni od 795 dolara, dok ista zlatna unca trenutno vrijedi 1660 dolara. Usporedba cijena mogla bi se učiniti i s drugim “opipljivim” vrijednostima, poput nafte, šećera ili srebra.
Investitori još uvijek u gubitku
Cijene dionica u proteklih šest godina u prosjeku su vratile izgubljenu nominalnu vrijednost. No, uzimajući u obzir službeni postotak inflacije, odnosno, povećanja cijena proizvoda i usluga na globalnome tržištu, investitori koji su dionice kupili u listopadu 2007. godine još su uvijek u gubitku. Oni danas, naime, za svoj novac mogu kupiti manje nego što su mogli u trenutku prethodnoga dioničkog cjenovnog vrhunca.
Budući da većina drugih gospodarskih pokazatelja nije ni približno tako dobra kao bodovna vrijednost Dow Jonesa, neki tržišni analitičari smatraju kako je trenutna situacija vrlo opasna, te da je moguć nagli cjenovni pad na tržištu dionica. Postoje i mišljenja kako proces stvarnoga sniženja cijene indeksa Dow Jones još uvijek nije završen, te da se može očekivati novi pad njegove vrijednosti, dugoročno i na razinu od samo jedne unce zlata. Stoga se i dalje preporučuje pažljivo balansiranje osobnoga ulagačkog portfelja između gotovine i plemenitih kovina.