Gospodarske teškoće koje i dalje snažno pritišću zemlje Europske Unije iznova ugrožavaju financijsku stabilnost bankarskog sektora, zbog čega se povećava i mogućnost izbijanja nove bankarske krize, objavila je sredinom tjedna u svojem izvješću Europska središnja banka, a prenosi New York Times.
Produžena recesija negativno utječe na sposobnost dužnika da ispunjavaju preuzete obveze, i to u vrijeme dok se banke još uvijek nisu u potpunosti oporavile od štete prouzročene tijekom financijske krize iz 2008. godine, tvrdi se u izvješću.
Popis problematičnih zemalja sve duži
Premda se u izvješću, kao što je to i uobičajeno, ne navode konkretna imena banaka koje su u najvećoj opasnosti, ipak se spominje kako se radi o bankama u zemljama najvećim stopama nezaposlenosti i najvećim padom cijena nekretnina. Popis problematičnih zemalja svakako uključuje Italiju, Španjolsku, Grčku i Portugal. No i banke u stabilnijim zemljama, poput Njemačke, također su suočene s teškoćama naplate dopjelih potraživanja, i a što je osobito uočljivo u slučaju tvrtki izvoznica u zemlje na jugu Europe.
Europska središnja banka svakih šest mjeseci razmatra situaciju na financijskim tržištima te objavljuje izvještaj o njegovome stanju. Ovomjesečni izvještaj izražava zabrinutost zbog mogućnosti da banke sustavno podcjenjuju rizike na tržištu, i na taj se način izlažu znatnoj opasnosti od nesolventnosti i nelikvidnosti.
Zombi banke ugrožavaju sustav
Brojni analitičari smatraju kako na području Europske Unije još uvijek postoje tzv. zombi banke koje se prema svim normalnim poslovnim mjerilima vrlo blizu bankrotu, no različitim računovodstvenim makinacijama tu činjenicu uspijevaju prikriti. Budući da zapravo malo tko znade stvarno stanje “zdravlja” pojedinih banaka, nedvojbeno se može zaključiti kako držanje novčanih uloga u bankarskom sustavu zapravo predstavlja rizik koji se teško može opravdati.
U takvim okolnostima, jedan od načina zaštite od nepredviđenih šokova u europskom funancijskom sustavu svakako je i ulaganje u fizički oblik plemenitih kovina, te njihovo čuvanje u privatnome trezoru.