Američki dnevnik Wall Street Journal objavio je informaciju da ulaganje u zlato u fizičkome obliku (alocirano zlato) postaje investitorima sve atraktivnije.
Držanje zlatnika ili zlatnih poluga u vlastitome sefu stječe sve veći broj pobornika među ulagačima, zbog povećane nesigurnosti i neizvjesnosti u svjetskome gospodarstvu.
Nealocirano zlato – bez jasnoga vlasnika
Nekada se u zlato uglavnom ulagalo putem specijaliziranih fondova koji su za svoje investitore ulagali u tzv. nealocirano zlato. Riječ je o zlatu “u rinfuzi”, odnosno, zlatnim polugama čije vlasništvo nije točno određeno, nego je podijeljeno na sve vlasnike pojedinog udjela u fondu.
Alocirano zlato – dostupno samo kupcu
Nasuprot tome, alocirano je zlato ulagačko sredstvo pri kojemu se za svaku kovanicu i svaku polugu točno zna tko je njihov vlasnik, imenom i prezimenom. Investicijsko zlato u takvom obliku kupac u svakom trenutku može jasno identificirati kao svoje, jer sadrži jedinstveni serijski broj, a ponekad je čak i pohranjeno u sefu dostupnom samo osobi koja ga posjeduje. Alociranim se zlatom smatraju i zlatne poluge, odnosno, zlatnici koje investitori čuvaju u svojim privatnim trezorima i sefovima, na skrovitim mjestima.
Prema riječima Jonathana Spalla iz tvrtke Barclays, ulagači su zainteresirani za kupnju fizičkoga zlata koje se može pohraniti izvan bankovnoga sustava, čime se izbjegava svaki rizik od gubitka sredstava zbog eventualne propasti pojedine banke.
Preuzimanje u fizičkome obliku
Podaci s njujorške burze roba Comex pokazuje kako su ulagači u zlato u ovoj godini preuzeli 39 posto više fizičkoga zlata u odnosu na ukupni broj kupoprodaja nego u istome razdoblju prošle godine. Istovremeno, raste i potražnja za zlatnicima i zlatnim polugama na otvorenome europskom tržištu, osobito nakon što je Grčka nedavno jedva izbjegla bankrot javnih financija, te je slična sudbina priprijetila i još nekim državama Europske Unije.