Prema istraživanju američke bankarske grupe Citigroup, Južnoafrička je Republika najbogatija zemlja svijeta kada je riječ o prirodnim mineralnim rezervama, koje se procjenjuju na dvije i pol tisuće milijardi dolara.
Velika većina tih rezervi, čak 2,3 tisuće milijardi dolara, sastoje se od iskoristivih naslaga platinoidnih metala – rutenija, rodija, paladija, osmija, iridija i platine – koji se u prirodnim nalazištima obično pojavljuju zajedno.
Rusija je, prema istom istraživanju, druga po količini mineralnog bogatstva, dok je treća Australija.
Istraživanje je također pokazalo da Južnoafrička Republika, Gvineja, Ukrajina, Indija i Kazahstan svaka ima mineralne rezerve koje nemaju karakter energetskih rezervi (nafta, plin, ugljen, uranij) u vrijednosti od najmanje 200 milijardi američkih dolara.
Više od 100 godina eksploatacije
Rudnici u navedenim zemljama prosječno će se moći eksploatirati stotinu godina ili više, uz postojeću brzinu iscrpljivanja. A zemlje poput Gvineje i Kazahstana, koje imaju bogata nalazišta mineralnoga blaga ali ih ne eksploatiraju u velikoj mjeri, mogu očekivati interes velikih ulagača kako bi se ubrzao proces otvaranja novih rudnika.Južnoafrička Republika, Indija i Ukrajina također spadaju u zemlje koje eksploatiraju svoja mineralna bogatstva puno manje nego što bi mogle.
U izvještaju se navode i podaci za Kinu kao najbrže rastuće gospodarstvo svijeta. Kineska rudna bogatstva relativno su skromna i raštrkana, te je prosječna dob iscrpljenja rudnika prilično kratkih 17 godina. Zbog toga ne čudi da Kina nastavlja politiku golemih ulaganja u svoje rudarske kapacitete, osobito u eksploataciju bakra i željeza, te ugljena i uranija.