Nakon što su cijene zlata tri dana zaredom bile u padu, slabljenje američkog dolara u odnosu na košaricu svjetskih valuta jučer je prouzročilo povećanu aktivnost kupaca, te se zlato prodavalo po dvadesetak dolara višim cijenama, zaustavivši se na granici od 1340 dolara za uncu (31,1 grama).
I drugi plemeniti metali slijedili su trend. Platina je ojačala oko jedan posto, paladij 1,7 posto, dok se srebro prometnulo u najvećega dobitnika među plemenitim kovinama s jednodnevnim dobitkom od dva posto, nakratko dosegnuvši cijenu od 24 dolara za uncu.
Analitičari ističu kako su svi čimbenici koji su potaknuli snažno povećanje cijene plemenitih kovina i dalje prisutni: strah od inflacije, globalna gospodarska neizvjesnost, te problem slabljenja američkog dolara, ali i ostalih vodećih svjetskih valuta. Pitanje nastavka ekspanzivne monetarne politike američke središnje banke FED u središtu je interesa ulagača.
Potražnja za investicijskim bulionima ne slabi
Nada da drugi krug kreiranja likvidnosti u američkome bankarskom sustavu neće biti toliko golem koliko su predviđali pesimisti izgleda da se polako izjalovljuje. “Trgovanje na burzama pokazuje da trejderi djeluju na način da anticipiraju pad vrijednosti dolara i porast vrijednosti zlata, što je očekivana posljedica tiskanja novih dolara od strane američke središnje banke.”, objašnjava Jim Wyckoff s portala Kitco News.
Američka kovnica US Mint već drugi dan za redom nije objavila nove podatke o prodaju zlatnih i srebrnih investicijskih buliona. Zadnji podaci objavljeni početkom tjedna daju naslutiti kako potražnja i dalje ne slabi. U listopadu je do danas prodano 86,500 kovanica “Američki orao” od jedne unce, 3000 kovanica od pola unce, 2000 kovanica od četvrtine unce, 25 tisuća kovanica od jedne desetine unce, te 2 milijuna i 600 tisuća srebrnih kovanica “Američki orao”. Zlatna kovanica “Američki bizon” rasprodana je prije mjesec dana, te je US Mint ove godine više neće nuditi na tržištu.