Njemačke poslovne novine Handelsblatt objavile su jučer ekskluzivnu i prilično bombastičnu vijest kako dužnosnici njemačke središnje banke Bundesbank sa sjedištem u Frankfurtu planira tijekom ovoga tjedna objaviti plan prebacivanja njemačkih zlatnih rezervi iz New Yorka i Pariza u domovinu.
Prema podacima što ih je objavio Handelsblatt, 45 posto od ukupno 3 tisuće i 396 tona njemačkih zlatnih rezervi pohranjene su u trezorima američke središnje banke FED u New Yorku, 13 posto pohranjeno je u Bank of England u Londonu, 11 posto u Bank of France u Parizu, dok se nešto malo manje od trećine zlatnih rezervi, preciznije 31 posto, nalazi u središnjici banke u Frankfurtu. Njemačka posjeduje druge najveće svjetske rezerve zlata, dok se Sjedinjene Američke Države nalaze se na vrhu liste.
Pritisak javnosti urodio plodom
Carl-Ludwig Theile, član upravnog odbora Bundesbanke, prošle je jeseni izjavio za medije kako ne više ne postoje valjani razlozi zbog kojih bi njemačke zlatne rezerve trebale biti pohranjene u Francuskoj. Tijekom hladnoga rata i podijeljenosti Njemačke na dvije države ti su razlozi postojali, i uglavnom su se svodili na argument opasnosti od invazije s istoka. Nakon pada Berlinskoga zida i ujednjenja dviju njemačkih država te opasnosti više nema pa stoga, prema tvrdnjama dužnosnika Bundesbanke, nema ni razloga da se rezerve drže u inozemstvu.
Pritisak javnosti na njemačku središnju banku vezanu uz vraćanje zlatnih rezervi iz inozemstva traje već neko vrijeme, tako da Handelsblattova informacija među Nijemcima ne predstavlja golemo iznenađenje. No, strani analitičari ističu kako bi ova najava, ako se doista ostvari, mogla predstavljati prekretnicu na tržištu plemenitih kovina. U kratkom komentaru putem Twittera, Bill Gross, utemeljitelj najvećeg obvezničkog fonda na svijetu PIMCO, postavio je pitanje na koje će tek vrijeme dati odgovor. Gross se, naime, pita predstavlja li najnoviji potez Bundesbanke zapravo znak da središnje banke svijeta jedna drugoj više ne vjeruju?