Nakon što je njemački ustavni sud proglasio zakonitim sudjelovanje Njemačke u stalnom fondu Europskoga stabilizacijskog mehanizma (ESM), a što će tamošnje porezne obveznike stajati 190 milijardi eura, cijena zlata na svjetskim tržištima nije se znatnije promijenila.
Premda je odmah nakon službene objave suda cijena žute plemenite kovine nakratko skočila za oko 1 posto, ubrzo je pritisak pariteta američkog dolara i eura zlato vratilo na početne pozicije. U posljednja 24 sata, zlatom trgovalo u uskom rasponu između 1730 i 1735 dolara za uncu (31,1 gram).
Komentirajući najnoviju odluku njemačkoga ustavnog suda, analitičari Commerz banke u redovitome izvješću klijentima istakli su kako će mjere Europske središnje banke i Europskoga stabilizacijskog mehanizma prouzročiti novu poplavu jeftinoga novca u monetarnom sustavu Staroga kontinenta, što će inflaciju učiniti sve vjerojatnijom u srednjoročnom ili dugoročnom razdoblju. Takav razvoj događaja trebao bi osobito pogodovati cijeni zlata, koje predstavlja sredstvo pohrane vrijednosti, a funkcionira i kao alternativna valuta.
Intervencija FED-a manje vjerojatna
Kratkoročno gledajući, pak, mjere što su ih najavili europski političari i središnji bankari u izvjesnome smislu smanjuje vjerojatnost da bi američka središnja banka FED u idućih nekoliko tjedana mogla najaviti novi, treći po redu krug kvantitativnog oslabljivanja dolara. Analitičari smatraju kako će FED najprije pažljivo razmotriti učinke najnovijih europskih mjera, i tek će potom donijeti odluku o daljnjim potezima.
Srebro je slijedilo pokrete cijene zlata, dosegnuvši neposredno nakon objave njemačkoga ustavnog suda 34 dolara i 14 centi za uncu, da bi mu potom cijena pala za nešto više od jedan posto, zaustavivši se na 33 dolara i 9 centi za uncu.