Tržište plemenitih kovina krajem protekloga tjedna zahvatio je prodajni val kao izravna posljedica rasprodaje i na drugim tržištima kapitala, a osobito dionica.
Zlato se u dva navrata, najprije u petak, a zatim rano ujutro u ponedjeljak, prodavalo po cijenama ispod 1720 dolara za uncu (31,1035 grama), pri čemu se cijena žute plemenite kovine u jednom trenutku spustila čak i ispod 1715 dolara. Tijekom današnjega burzovnoga trgovanja cijena zlata kretala se unutar relativno uskoga raspona između 1722 i 1727 dolara za uncu. Prošlotjedni cjenovni gubitak na zlatu iznosio je približno dva posto u odnosu na cijenu postignutu početkom tjedna.
Blago jačanje američkog dolara
Čini se da je glavni pokretač rasprodaje na tržištu plemenitih kovina bilo jačanje američkog dolara u odnosu na vodeće svjetske valute. Ipak, rast vrijednosti dolara od 0,4 posto u odnosu na euro, japanski jen, švicarski franak i britansku funtu nije bio toliko uvjerljiv koliko je bio pad cijene plemenitih kovina.
Kratkotrajna rasprodaja se nije dogodila samo na tržištu zlata. I cijene drugih kovina također su snižene. Raspon cijene po kojoj se srebro prodavalo bilo je između 32 dolara i 32 dolara i 80 centi ili oko 2,5 posto. Rano ujutro u ponedjeljak, cijena srebra nakratko se našla ispod razine od 32 dolara za uncu (31,1035 grama), te se potom u ostatku trgovinskoga dana stabilizirala na razini od oko 32 dolara i 20 centi za uncu. Prošlotjedni pad cijene srebra iznosio je oko 4,5 posto.
Dionice rudnika
Dionice rudnika plemenitih kovina, začudo, nisu doslovno pratile pad cijena na tržištu zlata i srebra, ali ni na tržištu dionica vodećih svjetskih kompanija. Indeks dionica HUI Gold Bugs ostao je u petak praktički nepromijenjen, dok je u odnosu na početak tjedna doživio rast od 0,44 posto.
U prva tri dana protekloga tjedna, indeks HUI Gold Bugs porastao je za 2,84 posto, no većinu je toga dobitka – premda ne u potpunosti – do petka uspio izgubiti. No, usporede li se ti podaci s ostalim tržištima, riječ je o iznadprosječnim dobicima u odnosu na većinu ostalih dionica. Neki analitičari smatraju kako su najnovija kretanja cijene dionica rudnika zlata i srebra novi pokazatelj da te dionice polako prestaju biti u izravnoj korelaciji s cijenama samih plemenitih kovina.