Četvrtak , 21.11.2024.

Početna » Novosti » Razlozi rasta kineskog utjecaja na tržište zlata

Razlozi rasta kineskog utjecaja na tržište zlata

29.04.2016. / 11:14 Autor: Kategorija: Novosti, Vijesti iz svijeta A+ / A-
Razlozi rasta kineskog utjecaja na tržište zlata

Photo credit: Flickr

Kina u tišini postaje vodeća sila na tržištu plemenitih metala. Trgovanje žutim metalom seli s Zapada na Istok, a sada je to postalo nemoguće ignorirati. Kina je najveći svjetski kupac zlata, a iza nje se nalazi susjedna joj Indija.

NewsMax Finance u novom članku objašnjava pet glavnih razloga zašto Kina postaje vodeća sila na tržištu plemenitih metala.

Tržište zlata uskoro će biti drugačije nego što je danas, ponajviše zahvaljujući trenutnom razvoju u Kini. Njezin utjecaj imat će mnoge učinke na investitore koji svoj novac koji ulažu u plemenite kovine, ali i na sve ostale koji su povezani s globalnom ekonomijom, burzama i američkim dolarom.

Pet glavnih razloga za povećanje utjecaja Kine na tržištu plemenitih kovina

Prema prognozama većine vodećih svjetskih analitičara, Kina bi uskoro trebala postati glava svjetska sila u gospodarstvu, ali i na tržištu plemenitih kovina. Donosimo glavne razloge za ova predviđanja:

1. Zlato denominirano u kineskom juanu
Kina je na šangajsku burzu uvela trgovanje zlatom denominiranim u kineskim juanima. Na ovaj način pokušat će smanjiti utjecaj američkog dolara na formiranje cijene plemenitih kovina. Ovo je također znak da se Kina sve više okreće čuvanju novca u plemenitim kovinama i ostalim alternativama za američki dolar.

2. Sudjelovanje Kina u formiranju cijene srebra
Kina je postala službeni sudionik u formiranju cijena na jednom od najvažnijih tržišta plemenitih metala. Kineska građevinska banka, jedna od najvećih kineskih banaka, postala je član londonske burze za trgovanje srebrom – London Bullion Market. To je elitno međunarodno udruženje koje kontrolira promjene cijena ovog plemenitog metala na burzi u Londonu. Članovi ovog udruženja su Hong Kong Commercial Banking (HSBC), JP Morgan Chase, The Bank of Nova Scotia, Toronto Dominion Bank i United Bank of Switzerland (UBS), a od prošloga mjeseca i Kineska građevinska banka. Članovi ove grupacije zajedno sudjeluju u formiranju cijene srebra na burzi u Londonu.

3. Kineski juan postaje dio međunarodne košarice valuta
Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio je da će od listopada 2016. godine kineski juan biti dodan u košaricu vodećih svjetskih valuta. U društvo američkog dolara, eura, britanske funte i japanskog jena, juan je došao zahvaljujući ispunjavanju svih postojećih kriterija MMF-a.

4. Proizvodnja zlata u Kini u padu
Kina je najveći svjetski kupac, ali i najveći svjetski proizvođač plemenite žute kovine. Najveći dio zlata kojega proizvede Kina ostaje u državi, dok se gotovo ništa ne izvozi u inozemstvo. Na ovaj način Kina poboljšava svoju poziciju na tržištu plemenitih kovina.

5. Nedostatak boljih alternativa za kineske investitore
Dok središnje banke drže kamatne stope izrazito niskima, zlato je privlačna investicija za mnoge ulagače. Plemenita žuta kovina mogla bi doživjeti cjenovni rast u budućnosti ako središnje banke nastave s politikom umjetno niskim kamatnih stopa.

Svi ovi trendovi upućuju na činjenicu da Kina postaje važan igrač na tržištu plemenitih kovina. Ako se situacija nastavi razvijat na ovaj način, tržište plemenitih kovina preselit će na Istok.

Izvor: schiffgold.com/key-gold-news/five-signs-of-chinas-growing-influence-in-the-world-gold-market/?utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_campaign=gold-news

Photo credit: Flickr

Razlozi rasta kineskog utjecaja na tržište zlata Reviewed by on . [caption id="attachment_2980" align="alignleft" width="300"] Photo credit: Flickr[/caption] Kina u tišini postaje vodeća sila na tržištu plemenitih metala. Trgo [caption id="attachment_2980" align="alignleft" width="300"] Photo credit: Flickr[/caption] Kina u tišini postaje vodeća sila na tržištu plemenitih metala. Trgo Rating: 0

Info o autoru Matija Gavrilović

Matija Gavrilović završio je Ekonomski fakultet u Osijeku i stekao zvanje magistra ekonomije. Bavi se poduzetništvom još od tinejdžerske dobi zato jer smatra da je to jedna od najuzbudljivijih i najkorisnijih ljudskih djelatnosti. Tržište plemenitih kovina proučava i prati kako bi bolje razumio ekonomski svijet u kojem živi.

Ostavite komentar

scroll to top

Na našim web stranicama koriste se kolačići. Više informacija...

Internetske stranice Srebrozlato.com imaju dopuštene kolaćiće (cookies) u postavkama. Ako nastavite čitati sadržaje na našim internetskim stranicama bez promjene vaših postavki za kolačiće ili ako kliknete gumb "Prihvati", slažete se s uporabom kolačića na Srebrozlato.com.

Zatvori