Svega nekoliko dolara dijeli zlato od probijanja rekordne cjenovne razine od 1265 dolara i 30 centi za uncu (31,1 grama) koja je postignuta u lipnju ove godine i koja predstavlja povijesno najvišu nominalnu razinu izraženu u američkim dolarima.
Žuta plemenita kovina za isporuku u prosincu prodavala se danas na azijskim tržištima po cijeni od 1262 dolara i 30 centi. Ipak, najveći broj transakcija kupoprodaje zlata obavljao se oko razine 1260 dolara za uncu.
Pad potražnje u Indiji
Neke od značajnih svjetskih valuta danas su već doživjele nominalni rekord. Primjerice, cijena zlata u izražena indijskim rupijama probila je ranije dostignuti maksimum, te se prodaje po 1790 rupija za gram. Na indijskom je tržištu zbog toga zamjećen značajan pad potražnje za plemenitim kovinama, a budući da je riječ o jednom od najvećih tržišta na svijetu, to bi moglo utjecati i na globalnu cijenu zlata.
I tržište srebrom sve je aktivnije. Cijena srebra nakratko je danas bila iznad 20 dolara za uncu, no srebro se nije uspjelo dulje zadržati u tom cjenovnom području, te trenutno ekvilibrira oko 19 dolara i 90 centi. Riječ je o razinama koje na burzama nisu dostignute od ožujka 2008. godine.
Treba napomenuti kako su cijene srebra u proteklih nekoliko tjedana snažno potisnute prema razini od 20 dolara za uncu. Zbog maloga volumena trgovanja, srebro je poznato kao kovina koja na tržištu u kratkome roku može ostvariti goleme dobitke ali i gubitke. Stoga ovi snažni cjenovni pomaci analitičare ne iznenađuju.