Vrijednost udjela u najvećem globalnom investicijskom fondu vezanog uz fizičko srebro iShares Silver Trust ETF-a (NYSEARCA:SLV) u zadnjih je dvanaest mjeseci pala za devet posto. Današnja niska cijena srebra doprinijela je smanjenju proizvodnje, te će 2015., nakon više od deset godina, biti prva godina u kojoj neće doći do povećanja proizvodnje srebra u odnosu na prethodnu godinu.
Hoće li to biti dovoljno da cijena srebra poraste? U prilog mogućem porastu cijene srebra ide i činjenica da tržište nije uvjereno u najavljeni rast kamatnih stopa američke središnje banke od 1% u 2016. godini, što će imati utjecaja na rast cijene srebra ukoliko dođe do deprecijacije dolara.
Potražnja veća od ponude
Prema podacima Silver Institute-a, međunarodnog neprofitnog udruženja sa sjedištem u Washingtonu, potražnja za srebrom veća je od ponude. Ovakvo stanje prisutno je na tržištu već 12 uzastopnih godina, a ovogodišnji deficit od 21.3 milijuna unci najniži je u posljednjih deset godina.
Pad proizvodnje mogao bi imati utjecaja na povećanje deficita u budućnosti. Meksiko, Peru, Kina, Australija i Čile, vodeće države u proizvodnji srebra u svijetu, smanjile su proizvodnju za manje od 1%, govore podaci prikupljeni do kolovoza ove godine. Deficit bi se mogao nastaviti povećavati i do kraja ove godine, ali to još uvijek ne znači da će vrijednost srebra porasti, budući da deficit 2013. i 2014. godine nije imao dovoljno utjecaja na kretanje cijene. Ipak, ove razlike u ponudi i potražnji morat će u budućnosti potaknuti rast cijene srebra, samo je pitanje vremena kada će se to dogoditi.
Izvor: www.seekingalpha.com/article/3779376-will-falling-silver-production-start-to-impact-slv?li_source=LI&li_medium=liftigniter-widget
Photo credit: Heraeus