Nakon što je Turska 24. studenog srušila ruski vojni avion, Rusija je odgovorila uvođenjem ekonomskih sankcija Turskoj. Od 1. siječnja 2016. godine ruske kompanije neće moći zapošljavati državljane Turske i bit će ukinut bezvizni režim između ovih dviju zemalja.
Situacija je izrazito napeta te su mnogi uplašeni zbog moguće eskalacije sukoba. U takvim okolnostima investitori se nerijetko okreću zlatu. Zlato je tradicionalno poznato kao sigurno utočište investitora u ratnim vremenima. U ratu raste potrošnja države i tiskanje novoga novca što uzrokuje inflaciju.
Sigurnost u nesigurnim vremenima
Čak i u slučaju da do rata ne dođe, sama ratna prijetnja te glasine o mogućim sukobima imaju veliki utjecaj na formiranje cijene zlata. U nesigurnim vremenima ljudi se okreću ulaganju u imovinu koja je imuna na vladine odluke i inflaciju te koju je gotovo nemoguće konsificirati.
Kraj 1970-ih donosi povećani broj ratnih sukoba u svijetu. 1978. dolazi do revolucije u Iranu te nedugo nakon toga, 1979. i do ratnog sukoba između Irana i Iraka. Krajem iste godine dolazi i do invazije Sovjetskog Saveza na Afganistan. Kao što je vidljivo u grafu, navedeni sukobi imali su veliki utjecaj na cijenu zlata. 1977. cijena zlata je porasla 23%, odmah sljedeće godine raste dodatnih 37%, da bi u 1979. cijena zlata porasla nevjerojatnih 126%. 1990. dolazi do novog porasta cijene zlata zbog invazije Iraka na Kuvajt. Međutim, početak pregovora i smanjene ratne aktivnosti dovode do laganog pada cijene te je do kraja 1991. godine cijena zlata pala gotovo na predratnu razinu. Završetak sukoba i utjecaj deflacije dovodi do daljnjeg pada vrijednosti zlata.
Nove eskalacije sukoba
Nakon 11. rujna 2001. i napada na Sjedinjene Američke Države, cijena zlata ponovno raste. Rast se nastavlja nakon invazije SAD-a na Irak 2003., ali se nakon završetka sukoba cijena ponovno smanjuje. 2014. godine, nakon glasina o mogućoj vojnoj intervenciji SAD-a u Siriji cijena zlata ponovno doživljava rast. Geopolitička situacija na Bliskom Istoku danas je i dalje napeta, ratni sukobi ne prestaju, a izbjeglice svakodnevno pristižu u Europu te cijela situacija utječe na smanjenu sigurnost u svijetu, ponajviše u Europskoj Uniji. Ukoliko se situacija nastavi razvijati u ovom smjeru, potražnja za zlatom mogla bi biti sve veća što bi moglo posljedično dovesti do novoga rasta cijene zlata.
Izvor: marketrealist.com/2015/11/threat-war-impacts-gold-prices/