Rusija nastavlja jačati svoje zlatne rezerve, otkrivaju najnoviji podaci Međunarodnog monetarnog fonda i ruske središnje banke.
Nakon što je količina zlata u ruskoj državnoj riznici tijekom 2012. godine povećana za 8,5 posto u odnosu na godinu dana ranije, u prvim mjesecima ove godine Rusija je svoj zlatni državni portfelj ojačala za dodatnih 3,4 posto. Ukupna količina zlata u ruskim rezervama, predviđaju analitičari, mogla bi u idućih 12 mjeseci prijeći tisuću tona, budući da su trenutne zalihe teške 990 tona, a samo od početka ove godine Središnja je banka Rusije dokupila 8,4 tone.
Zlato se ne izvozi
Linearan rast zlatnih rezervi u Rusiji traje od sredine 2007. godine, te je u razdoblju od šest godina ukupan iznos rezervi povećan s 13 milijuna unci na gotovo 32 milijuna unci, što je porast od gotovo 250 posto.
Rusija se također ubraja među pet zemalja s najvećom proizvodnjom zlata na svijetu. U prošloj je godini u ruskim rudnicima proizvedeno 205 tona zlata, što je četvrta najveća svjetska proizvodnja, iza Sjedinjenih Država (230 tona), Australije (250 tona) i Kine (370 tona). Donedavno neprikosnovena Južnoafrička Republika, koja je u mnogim desetljećima proizvodila daleko najveće količine zlata, danas po proizvodnji žute plemenite kovine nalazi iza Rusije, budući da je u 2012. proizvela samo 170 tona.
Specifičnost ruske proizvodnje zlata jest u činjenici da se proizvedeno zlato ne izvozi, nego se plasira isključivo domaćem ruskom tržištu. U tom je pogledu Rusija slična Kini koja, unatoč tome što je najveći svjetski proizvođač zlata, ne samo da zlato ne izvozi, nego ga štoviše uvozi više od bilo koje druge zemlje na svijetu.
Suverenost i monetarna stabilnost
Analitičari globalne proizvodnje zlata ističu kako je nedvojbeno da će se Rusija u idućih nekoliko godina popeti na ljestvici najvećih proizvođača, budući da proizvodnja žute plemenite kovine u Australiji i Sjedinjenim Državama iz godine u godinu opada, dok ruska proizvodnja raste.
Sergej Kašuba, čelnik ruskoga udruženja proizvođača zlata, izjavio je da ukoliko cijene zlata ostanu na razinama na kojima su danas, ukupna proizvedena količina ove kovine nastavit će rasti po godišnjoj stopi između četiri i pet posto, što bi Rusiju do 2015. godine moglo pozicionirati među tri najveća globalna proizvođača.
I ruski su političari, čini se, svjesni važnosti zlata za monetarnu stabilnost njihove zemlje. Jevgenij Fedorov, poslanik najjače političke stranke u Rusiji, izjavio je: “Što više naša zemlja ima zlata, imat će i više suverenosti u slučaju katastrofe dolara, eura, funte ili bilo koje druge rezervne valute.”
Dakle, suverenost države, ali i pojedinca, može se povezati s količinom zlata što ga ta država ili pojedinac ima pod svojom kontrolom. Mudrost je to koju, po svemu sudeći, hrvatski političari i hrvatski građani još nisu počeli razumjevati.