Steve Forbes, izdavač i glavni urednik jednog od najuglednijih svjetskih poslovnih časopisa Forbes, izjavio je za američki portal Human Events kako očekuje da će se u monetarnome sustavu Sjedinjenih Američkih Država u idućih pet godina najvjerojatnije ponovno početi primjenjivati zlatni standard. Zlato će ponovno postati mjerilo vrijednosti roba i usluga kako bi se time ispravila fiskalna i monetarna neravnoteža, te zaustavila nekontrolirana proizvodnja novih dolara, istaknuo je Forbes.
“Ono što se danas smatra iznenađujućim moglo bi u kratkome vremenu postati općeprihvaćena mudrost”, rekao je Forbes nastojeći objasniti da današnje protivljenje ekonomskih stručnjaka da se razmotri uvođenje zlatnoga standarda može biti prevladano teškim gospodarskim okolnostima koje bi se mogle ostvariti u bliskoj budućnosti.
Novac pretvoren u smeće
“Ljudi intuitivno shvaćaju kako s dolarom nešto nije u redu”, kaže Forbes i dodaje: “Ne možete svoj novac pretvoriti u smeće bez posljedica”, misleći pri tome na sve snažnije inflatorno obezvrjeđivanje američkog dolara orkestrirano od strane američke središnje banke Federal Reserve System (FED).
Forbes je također naglasio kako bi američki dolar, da ga 1971. godine predsjednik Richard Nixon nije odvojio od zlatnoga standarda, danas bio ne samo mnogo snažnija valuta, nego i valuta s mnogo manjom volatilnošću, odnosno, njegova vrijednost na tržištu mnogo bi manje oscilirala.
Zlatni standard, prema Forbesovim riječima, onemogućuje državne vlasti da nekontrolirano posuđuju novac kao što to čine danas. Također, cjenovni balon stvoren na američkome tržištu nekretnina nikada se ne bi tako jako napuhao da je putem zlatnoga standarda bio ograničen rast monetarnih agregata.
Uspostavom zlatnoga standarda, Sjedinjene Američke Države odmaknule bi se od neodgovorne ekonomske politike prema čvrstoj nacionalnoj valuti, ali i snažnoj Americi, napominje Forbes i dodaje: “Kada bi dolar postao jednako dobar kao zlato, druge bi ga zemlje željele kupiti”.