Dostizanje i obaranje cjenovnih rekorda na tržištu plemenitih kovina u jeku ljetne sezone koja se obično smatra mrtvom i nezanimljivom pokazuje koliko je zapravo golema neizvjesnost i nestabilnost u globalnome gospodarskom i monetarnom sustavu.
Ovoga je tjedna zlato, naime, najprije dosegnulo najviše povijesne razine izražene u eurskoj valuti, da bi samo dan kasnije rekord bio srušen i s obzirom na američki dolar, valuti u kojoj se i formira referentna cijena plemenitih kovina. Tijekom trgovanja na svjetskim burzama zlato je, naime, u srijedu dosegnulo 1588 dolara i 90 centi za uncu (31,1 grama), što je čak za 11 dolara viša cijena od prethodnoga rekorda dosegnutog početkom svibnja. Unatoč tome što se do kraja trgovinskoga dana cijena blago spustila, završna cijena od 1585 dolara i 50 centi za uncu zlata još je uvijek bila iznad prethodne najviše cijene zatvaranja od prije dva i pol mjeseca.
Psihološka granica od 1600 dolara
No, tržište očito nije bilo zadovoljno novopostignutom cijenom, tako da se rast cijene zlata nastavio i u četvrtak, zaustavivši se na razini od 1594 dolara i 90 centi, dakle manje od šest dolara od psihološke granice od 1600 dolara za uncu. Do kraja trgovinskoga dana cijena zlata opet je blago korigirana, te se trgovanje zaustavilo pri cijeni od 1589 dolara i 30 centi za uncu, što je svejedno bilo dovoljno za rušenje 24 sata starog rekorda.
Sva ta zbivanja na tržištu plemenitih kovina događa se u trenutku kada je Ben Bernanke, guverner američke središnje banke FED, javno dao izjavu kako novih poticaja američkome gospodarstvu kroz dodatno tiskanje novca putem programa kvantitativnog oslabljivanja dolara zasad neće biti. Očito je da tržište više ne vjeruje kreatorima monetarne politike Sjedinjenih Država, budući da bi se do prije samo nekoliko godina na slične guvernerske izjave na tržištu zlata i srebra u pravilu događale značajne cjenovne korekcije.
Treba na kraju napomenuti kako je tržište srebra također na sličan način reagiralo kao i tržište zlata. Tijekom četvrtka, naime, srebro se u jednom trenutku prodavalo po cijeni od 39 dolara i 39 centi za uncu, što je najviša cijena u zadnjih mjesec i pol dana.