Prema izvještaju što ga je objavila globalna konzultantska kompanija GFMS, globalni višak proizvedene u odnosu na iskorištenu platinu u protekloj je godini porastao za 47 posto, odnosno, na 849 tisuća unci. To predstavlja najveći zabilježeni višak u posljednjih jedanaest godina.
Glavni razlog za takvu situaciju leži u činjenici što je svjetska potražnja za platinom u 2009. godini pala za 14 posto, te se zaustavila na 6 milijuna i 410 tisuća unci, što je pad od preko milijun unci u odnosu na godinu prije i predstavlja najnižu vrijednost još od 1999. godine. Najznačajniji uzrok padu potražnje platine jest recesija u autoindustriji, koja je tradicionalno najveći potrošač ove plemenite kovine za katalizatore.
Platina se manje reciklira
Jedini pozitivni pokazatelj na tržištu platine u protekloj je godini bila potražnja za potrebe industrije nakita, no riječ je uglavnom o povećanju potražnje u Kini, a ne i u drugim dijelovima svijeta.
Golemi višak platine bio bi i veći da proizvodnja ove plemenite kovine u protekloj godini nije opala za 10 posto, odnosno, za oko 800 tisuća unci. Gotovo šezdeset posto smanjenja proizvodnje otpada na pad otkupa lomljene (već korištene) platine u industriji nakita. Vrlo se malo ovoga plemenitog metala recikliralo u proteklome razdoblju, za razliku od godine prije koja je za otkup lomljene platine osobito u Japanu bila rekordna. Proizvodnja platine ekstrahirane iz odbačenih automobila također je opala, što je prvi pad od 1980. godine, otkako se bilježe podaci. I količine platine izvađene iz zemlje rudarenjem u protekloj su godini opale, ali za nevelikih dva posto.
Fondovi potakli rast cijene
No, unatoč sve većem višku, cijene platine u 2009. godini neprekinuto su rasle, a taj se trend nastavlja i ove godine. Investicijski fondovi, naime, počeli su ulagati svoj novac u fizičke zalihe, pa je to uglavnom poništilo učinke smanjenja industrijske potražnje na cijenu. U cijeloj protekloj godini investicijski su fondovi otkupili 390 tisuća unci platine, a ta je potražnja u prva četiri mjeseca ove godine već dosegla razinu od 340 tisuća unci.