James Turk, jedan od vodećih svjetskih stručnjaka za ulaganje u plemenite kovine, utemeljitelj i predsjednik uprave tvrtke Gold Money, u intervjuu što ga je dao američkoj televizijskoj mreži CNBC istaknuo je kako očekuje nastavak trenda rasta cijene zlata u odnosu na sve najvažnije svjetske valute još najmanje dvije ili tri godine.
Cjelovit intervju titlovan na hrvatski jezik (klikom na gumb “CC” uključit će se titlovi) možete pronaći na našoj web stranici “Zlatna televizija”.
Na pitanje voditeljice predstavljaju li najnovije rekordne cijene zlata i srebra samo odraz slabosti američkog dolara, ili je riječ o fundamentalnoj podcijenjenosti plemenitih kovina, James Turk je odgovorio: “U svakom danom trenutku može postojati jakost ili slabost dolara, no zlato ipak može poskupjeti. U ovome je desetljeću prosječno svake godine zlato raslo u dvoznamenkastim postotnim iznosima u odnosu na sve vodeće svjetske valute. Mi se, dakle, nalazimo usred uzlaznoga trenda. Zlato ima dobre temelje za daljnji rast i taj će se rast nastaviti i u doglednoj budućnosti.”
Dolar izgubio 90 posto vrijednosti
Turk je istaknuo kako nije sasvim nerealno da unca zlata (31,1 grama) u najnovijem uzlaznom ciklusu dosegne i 8000 dolara prije nego što će biti moguće reći da je riječ o cjenovnome balonu.
On je tu svoju izjavu potkrijepio podacima kako je 1971. godine cijena unce bila 35 dolara, a 2003. njezina je cijena dosegla 350 dolara. No, uzme li se u obzir inflacija, 35 dolara iz 1971. vrijedi kao 350 dolara iz 2003. godine, budući da je u tom razdoblju dolar izgubio oko 90 posto svoje vrijednosti. Usporedi li se pak na isti način vrhunac cijene zlata iz 1980. godine, kada je njegova cijena dosegla 850 dolara, novi vrhunac od 8000 dolara, kroz inflacijsku revalorizaciju postaje odjednom realna mogućnost.