Cijena zlata popela se potkraj prošloga tjedna na 1.181 američkih dolara i 73 centa za uncu (31,1035 grama), čime je dosegla najvišu vrijednost od početka ove godine.
No, taj je ovogodišnji mini-rekord već danas oboren, budući da je cijena unce zlata još viša za gotovo šest dolara, te je dosegla 1.187 dolara i 50 centi.
Treba napomenuti da je zbog jačanja dolara u odnosu na europsku valutu cijena žute kovine dosegla novi povijesni rekord s obzirom na euro, te je za manje od dva eura daleko od nikada dosegnutih 900 eura za uncu.
U negativnom teritoriju?
Analitičari, međutim, smatraju kako bi se nakon dvodnevnih rekordnih dobitaka zlato moglo naći u negativnom cjenovnom teritoriju, budući da je pritisak u smjeru jačanja američkog dolara u odnosu na euro sve snažniji, ponajprije zbog sve izvjesnijega paketa pomoći Grčkoj u visini od 110 milijardi eura, koji ipak možda neće biti dovoljan za stabilizaciju njezina državnoga duga. Poznato je naime da je cijena zlata obično u negativnoj korelaciji s odnosom američkoga dolara prema drugim svjetskim valutama.
Australska vlada namjerava uvesti superporez
Na trenutnu cijenu zlata mogla bi utjecati i namjera australske vlade da lokalnim tvrtkama koje obavljaju poslove rudarenja mineralnoga blaga (pa tako i rudnicima zlata) nametne jedan od najvećih poreza na svijetu. Cijene dionica vodećih australskih rudarskih kompanija pale su danas za nekoliko postotaka nakon što je najavljeno da bi mogao biti uveden tzv. superporez kojim bi se za nekoliko milijardi dolara smanjili njihovi godišnji profiti.
7,4 posto dobitka
Ipak, ako se promotri kretanje cijena zlata od početka godine, zamjetno je povećanje od čak 7,4 posto. Čini se da je zlato u uzlaznome trendu, koji teško da će izgubiti zbog okolnosti u kojima se nalazi globalno gospodarstvo, te osobito vodeće svjetske valute.